Україномовна преса Полтавщини початку XX століття

У Державному архіві області відкрили виставку документів «Україномовна преса Полтавщини початку XX століття». Цю подію приурочили до 110-ї річниці виходу в світ першого номера газети «Хлібороб». У Наддніпрянській Україні це був перший україномовний часопис після багатьох років заборони на українське слово. Подробиці – у сюжеті.

За час перебування України у складі Російської імперії політика царського уряду була спрямована проти українців, зокрема, проти мови народу. Зважаючи на це, говорить директор Держархіву Полтавщини Валентина Гудим, вихід у світ україномовних видань на початку минулого століття був резонансною подією.

/Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області
Маю на увазі драконівські укази, які були видані у Російській імперії в середині XIX століття і спрямовані на заборону друкованого слова. Це і Валуєвські циркуляри, і Емський указ імператора Олександра II щодо заборони українських видань/

У жовтні 1905 року цар Микола II видав маніфест, в якому дарував на­селенню громадянські свободи, цензура була скасована.

/Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області
Одразу після виходу цього маніфесту у Лубнах брати Шемети без отримання будь-якого дозволу видали перший україномовний часопис «Хлібороб»/

Незважаючи на те, що побачило світ лише 5 видань цієї газети, її читали по всій Україні. Цього ж року у Полтаві вперше був виданий і часопис «Рідний край». Виставка, яку підготували у державному архіві області, складається із 2-х розділів. У першому – документи, які розповідають про події на зламі XIX-XX століть. Серед них – витяги з антиукраїнських циркулярів Російської імперії, відомості про відкриття у Полтаві пам'ятника Котляревському, світлини видавців, редакторів, журналістів. У другому розділі – інформація про тодішні місцеві україномовні видання, дослідження сучасних літературознавців та краєзнавців. Експозиція діятиме у Держархіві до середини листопада.

Стрічка новин