Децентралізація. Чого чекати полтавцям?

На Україну чекають масштабні зміни, і вони вже розпочалися. Децентралізація, яку нині проводять у державі, передачає передачу повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. А отже, різні дозволи, реєстрації і посвідчення можна буде отримувати на місцях, а інвестиції залучатимуть не чекаючи дозволу з Києва. Головними, хто контролюватиме владу на місцях, стануть люди. Це в ідеалі. Нині ж частина експертів вважає, що громади не готові взяти на себе управління, через це на місцях буде хаос і корупція. 

В українській адміністративно-територіальній системі - глобальні зміни. Процес децентралізації складний і довготривалий. Він, зокрема, передбачає утворення громад, які отримають значні повноваження. Адміністративним центром громад буде місто чи село з розвиненою інфраструктурою, селищні ради ліквідують, замість них буде староста, який виконуватиме функції голови. Але головне - те, що гроші залишатимуться у місцевих бюджетах. Це, якщо все піде за планом. Поки що нововведення лякають людей, хоча більшість розуміє: зміни необхідні.

/- Зрозуміло, що стара адміністративна система Радянських часів давно вже не відповідає потребам України, тому це треба робити, все залежить від нас.

- Реформи-то роблять, але вони не працюють, я на власному досвіді переконалася.

- Людей просто потрібно міняти на місцях, щоб прийшли нові люди, хоча й нові приходять, а те ж саме.

- Ніхто нічого не знає, навіть депутати толком не можуть розказати, що буде з сільрадами, які не хочуть ні з ким об'єднуватись і залишаться одні, таких питань зараз - тисячі!

- Все як завжди: спішать! А треба, щоб були закони, щоб було підготовлено все/

Очікувань від реформи багато. Одне із головних її переваг - те, що різні дозволи, реєстрації і посвідчення можна буде отримувати на місцях. Серед складнощів - здобуття фінансової самостійності громадами.

/Юрій Романов, юрист
Щоб бюджети наповнювати і виконувати функції, які будуть надані, громадам необхідно буде заробляти кошти, з яких будуть сплачуватись податки, навчитись ефективно управляти комунальними підприємствами, від яких дивіденти надходитимуть до місцевих бюджетів./

Раніше фінансуванням органи місцевого самоврядування забезпечувала держава. Після реформи грошима розпоряджатимуться на місцях.
Колишній керівник міського бюджетно-фінансового управління Ольга Вакула добре пам'ятає, як у 2006-2010 розподіляли кошти між галузями. Говорить: справа ця дуже не легка.

/Ольга Вакула, заступник Полтавського міського голови, начальник бюджетно-фінансового управління (2006-2010 рр.)
Зрозуміло, що коштів ніколи не було забагато. Вихід знаходили таким чином:за рахунок додаткових коштів, за рахунок перевиконання бюджету, цільових фондів міської ради. Це кошти забудовників, а також за рахунок наповнення бюджету розвитку. Вибудовувати пріоритети, ефективно та економно використовувати фінансові ресурси - це все давало можливість вирішувати важливі для міста питання./

У 2006-10 роках річний бюджет Полтави дорівнював плюс-мінус 500 мільйонів гривень. У 2015 міська влада має майже в 2,5 рази більше, а децентралізація обіцяє збільшити кількість бюджетних коштів ще. І тут виникає інше питання: мало мати гроші, треба ще вміти їх правильно розподілити. А це вже залежатиме від керівника, який очолить полтавську громаду після реформування.
Серед інших спірних моментів - запровадження інституту префектів - уповноважених представників від Президента та Уряду, які працюватимуть замість місцевих державних адміністрацій.

/Юрій Романов, юрист
Зараз обласні ради можуть висловлювати недовіру голові відповідної ОДА, а щодо префекту, таких повноважень немає. Але в той же час, префект наділяється правом зупиняти дію актів органів місцевого самоврядування./

Водночас, на думку багатьох експертів, проведення адміністративно-територіальної реформи дає українцям надію на краще життя. Коли децентралізація проходила у Польщі, економічне становище було дуже складним, і все ж Польща зробила цей крок і сьогодні готова допомогти нам на шляху децентралізації.

Стрічка новин