До дня виборів залишилося 80 днів

До дня виборів залишилося 80 днів. 25 жовтня вся країна визначатиметься з кандидатами в депутати місцевих рад і обиратиме міських голів та очільників інших населених пунктів. Втім, процедура проходитиме по-новому – у виборчому законодавстві цього року відбувся ряд змін. Яких – знає Юлія Козіна.

Місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня. Цього року вони відрізнятимуться від попередніх. 14 липня Верховна рада проголосувала за нову процедуру здійснення волевиявлення. І хоча Петро Порошенко наголошує на необхідності доповнення виборчого законодавства, основні тенденції вже зрозумілі. Обирати депутатів на території адміністративної одиниці з населенням меншим, аніж 90 тисяч, будуть по-старому – за мажоритарною системою. Натомість, у містах, які перевалили за цю позначку, – нові правила. Населений пункт поділять на округи. На ньому – один кандидат від однієї партії.

/Діонісій Каплін, виконавчий директор «Аналітичного центру розвитку громадянського суспільства»
Тобто, як буде виглядати бюлетень? Буде написана назва партії, в дужках буде написаний міський або обласний лідер партії, і потім через дефіс буде написане Прізвище, Ім'я, По-батькові людини, яка буде висуватися на даному окрузі. Задача особи – не перемогти на окрузі, а акумулювати максимальну кількість голосів для того, щоб у внутрішньому рейтингу партії він піднімався вище/

Повний підрахунок голосів на всіх округах покаже, чи подолала партія 5-відсотковий бар'єр. Якщо так, то пропорційна кількість кандидатів і пройде до відповідної ради.

/Діонісій Каплін, виконавчий директор «Аналітичного центру розвитку громадянського суспільства»
У місті Полтава – 239 тисяч. На 60 округів – це 4тисячі виборців на округ. При явці в 50 % – це від 2 тисяч до 2200. Сьогодні в Полтаві немає такого лідера громадської думки, який міг би акумулювати на собі 50 % виборців округу. Це означає, що задача людини – набрати від 200 до 500 голосів, і це дозволить йому нормально триматися у внутрішньому рейтингу партії/

За словами соціолога, така невелика кількість виборців дозволить політичній силі набрати 10% голосів. Вони і забезпечать місце в міській раді 6 депутатам.

/Едуард Волков, заступник голови Громадської ради при Полтавській ОДА
На мою думку, це є доволі таки влучна норма, оскільки особа мало того, що змагається і повинна довести не тільки словами, а й ділом на цьому виборчому окрузі, але й всі кандидати по всім округам, якщо вони хочуть стати депутатами відповідної ради, вони повинні працювати в одному унісоні/

Обов'язковою умовою участі політичної партії у виборах є наявність у її складі 30% жінок. Нововведенням є і відсутність норми, яка б обмежувала доступ до перегонів політичних сил, які нещодавно зареєструвалися. Що ж до міського голови, то процедура його обрання нині схожа на вибори Президента.

/Едуард Волков, заступник голови Громадської ради при Полтавській ОДА
Якщо особа не набирає 50% +1 голос – автоматично буде 2 тур. На першому етапі громадяни повинні поставитися відповідально до цієї задачі, і віддати голос за того кандидата, який, на їх думку, є найбільш перспективним. Тому що ми повинні розуміти, що будь-який 2 тур на будь-яких виборах – це завжди бюджетні кошти, а нам зараз є куди їх витрачати/

Виборчий процес стартує 5 вересня. До цього моменту всі кандидати мають завершити роздачу матеріальних благ, адже після – це вважатиметься підкупом.

Стрічка новин