У середу, 25 липня, виповнилося 320 років з дня обрання Івана Мазепи гетьманом України, і стільки ж – Коломацьким статтям, які ознаменували його прихід до влади

У Полтавській галереї мистецтв з цього приводу провели засідання, на якому презентували книгу про неоднозначну постать гетьмана.

Постать гетьмана Мазепи досі залишається неоднозначною - одні називають його зрадником, для інших він - поборник незалежності України. В день 320-ліття обрання його гЕтьманом редактор Міжнародної школи україністики Академії Наук України Володимир Свербигуз у Галереї мистецтв презентував полтавцям останню книжку про Івана Мазепу, співавтором якої є сам. Каже, в цей день ті, хто полюбляє степовий вітер, поїхали святкувати річницю гетьмАнства в Коломак, де свого часу обирали Мазепу. А от поціновувачі комфорту зібралися в Галереї, а саме представники влади, козацьких організацій та працівники музеїв.

Правда об'ємної книги про Івана Мазепу, зазначає Володимир Свербигуз, в тому, що цей державний діяч був політиком найвищого гатунку, одним із найвправніших дипломатів тодішньої Європи, полководцем і водночас поетом. Каже, як показали дослідження, саме Іван Мазепа - автор пісень "Чех-молотило" та "Чайка", які згодом стали народними. Останню присутнім виконав заслужений художник України, член спілки бандуристів Іван Новобранець. Гетьман Мазепа зробив багато чого для того, щоб його сьогодні шанувати. Наприклад, свого часу оголосив тисячоліття козаччини - пригадав і вивів коріння українських козаків із часів Київських князів. Саме з часів цього історичного діяча ми ототожнюємо образ козака з українцем, підкреслює співавтор книги. Великий естет Мазепа цінував і розумів високе мистецтво, знав 8 мов, був великим покровителем і меценатом національної культури, мистецтва, науки, православної церкви. І намагався зробити тодішнє українське суспільство висококультурним. Саме за його часів в Україні розвинулось високе барокко, запевнив Володимир Свербигуз. Каже, все це разом дозволяє по-іншому поглянути на гетьмана Мазепу.

Стрічка новин