«Світ, де немає людини»

«Світ, де немає людини» – мистецьким вечором із такою назвою в обласній бібліотеці згадали Чорнобильську трагедію. Діти однієї із полтавських шкіл познайомилися із ліквідатором аварії та дізналися, що таке «чорнобильське сталкерство». 

/Юлія Крамарєва, зав.соціокультурним відділом Полтавської обласної бібліотеки ім.І.П.Котляревського
Насправді Чорнобильська трагедія спричинила появу 30-кілометрової зони і, можна сказати, зруйнувала світ людей, які там жили. Цей світ без людей живе за своїми законами. Про це хотілося б поговорити/

Із перших вуст, як все було, може розказати ліквідатор аварії Олександр Хорунжий.

/Олександр Хорунжий, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС
4 рази був, почував себе маленьким мурашкою, там такі високі електролінії – вищі, ніж ті, що у нас є. Японською технікою саркофаг збирали. Цей радіоактивний йод, суцільний гул та кашель. Коли ось ту проволоку ставили навколо 18-кілометрової зони, ми знаходилися у Чорнобильському районі – суцільне гудіння було від того радіоактивного йоду/

Він показує альбом із замальовками, зробленими у Чорнобильській зоні майже 30 років тому. Природа, будинки, а ось – місце, де готували їжу.

/інтершум
- Повар – із чорнобильців, вони там же і готували
- То ви у польових умовах жили?
- Так, у польових, ось наша палатка/

/інтершум
Це медицина, ось хрест, кров у нас брали, дослідження робили/

Вибух стався у ніч із 25 на 26 квітня 29 років тому. За перші десять діб із руїн 4-го ядерного реактора було викинуто радіації в декілька мільйонів разів більше, ніж під час найбільшої в історії атомної енергії аварії на американській АЕС «Трімай-Айленд» у 1979 р. Ось так виглядає світ, де немає людей, зараз. На знайомство із ним до обласної бібліотеки запросили учнів однієї із полтавських шкіл та дітей-чорнобильців. Це діти ліквідаторів від 0 до 18 років, потім цей статус втрачається.

/Світлана Сулим, голова ГО «Діти Чорнобиля»
На сьогодні станом на 1.01.2015 року в нашій області проживає 4111 дітей, які мають статус потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з низ 408 дітей проживає у нашому місті/

Захворювання ендрокринки, шлунково-кишкового тракту, онкологія – діагнозів у ліквідаторів аварії на ЧАЕС та їх дітей буває не по одному.Чимало ліквідаторів не дожили до сьогодні через радіацію, Олександр Петрович вважає себе віруючим, тому, каже, тримається.

/Богу молюся, і більш-менш нормально, здоровий, тримаюся вцілому/

Що ж до чорнобильського сталкерства, тобто поїздок у зону відчуження у пошуках артефактів, дослідники кажуть: привезти із собою бодай щось звідти на пам'ять – означає наразити себе на небезпеку. Рівень радіації досі надто великий.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію