Донбас – це Україна, переконують історики

Донбас – це Україна, переконують історики. Зрусифікована радянською політикою у ХХ столітті, озлоблена російською пропагандою у ХХІ та забута українською владою. Збагнути особливості донецького регіону полтавцям допомагала його дослідниця Оксана Гасиджак.

Терміну «Донбас» у істориків не існує, переконує пані Леся Гасиджак, дослідниця донецького регіону. Він з’явився уже у радянському 20 столітті, коли всерйоз почали видобувати вугілля. Донбасом називали геологічну зону, де були його поклади. З 20 століття і тягнуться корені проблем того регіону. За словами істориків, то споконвіку був український край. Перше козацьке поселення на Сході було в районі Маріуполя. Коли почали займатися промисловістю, на Донеччину та Луганщину наїхало багато росіян та представників інших радянських держав.

/Леся Гасиджак, дослідниця етнокультури донецького регіону
Звичайно, ці 25 років дуже вплинули на формування населення отого Сходу, і тепер, у 21 столітті, при 15 роках, 10 роках агресивної російської компанії це вилилося в те, що ми маємо сьогодні, коли частина населення сприйняла ідеї сепаратизму/

Прірва всередині України завелика, каже дослідниця. На кордоні з Росією – не лише Донбас. Навесні минулого року підривна робота велася іще на Харківщині, Чернігівщині та Сумщині, проте війна розворушилася не випадково саме у Луганській та Донецькій областях.

/Леся Гасиджак, дослідниця етнокультури донецького регіону
Власне на Донбасі була зосереджена велика ідеологічна робота, оці міграційні хвилі, вони настільки наводнили саме ці дві області не українцями, а представниками різних радянських республік, з яких витворили оцю людину радянську, яку не цікавило майбутнє і яка не знала свого майбутнього, яка жила сьогоденням. І тому тільки Донбас відгукнувся на оцей посил агресивний/

Хоч і запізно, зі Сходом треба порозумітися, кажуть спеціалісти. Ось, студентам-історикам із полтавського педу дослідниця читає лекції про донецький регіон. Запросила її бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара.

/Вікторія Піскова, провідний бібліотекар Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара
У нас, у мешканців центрального регіону, існують різні питання, ми намагаємося знайти порозуміння із тими, хто приїздить зі Сходу, хто приїздить до нас/

Історик говорить: коли б велася іще з часів незалежності в Україні культурно-ідеологічна робота у донецькому регіоні, проблем можна було б уникнути.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію