Незабаром Великдень, а в Полтаві тривають майстер-класи із виготовлення писанок

Незабаром Великдень, а в Полтаві тривають майстер-класи із виготовлення писанок. У педуніверситеті побувала наша знімальна група. Про всі види писанок – від давніх оберегів до декоративних прикрас – дивіться у наступному сюжеті. 


/Валентина Титаренко, декан факультету технології та дизайну ПНПУ ім.В.Г.Короленка
Сьогодні відбувається в нас визначне дійство, яке носить назву науково-практичної конференції, в цьому році вона розведена в часі на 2 дні, перший – це сьогодні, 3 квітня, і другий буде 13 квітня/

У Полтавському педуніверситеті – не проштовхнутися, напередодні Великодня багатьом кортить подивитися, як робляться писанки.
Справжні майстрині розповідають: оці хитросплетіння ліній походять іще із часів Трипілля. Щоб писанка була оберегом, треба знати закономірності їх використання. Яйце для нього має бути неодмінно живим, від здорової курки. А процес малювання – то ціла магія.

/Вікторія Жмак, писанкарка
Раніше писанкарки лишалися один на один із вогнем, коли усі в родині лягали спати, щоб ніхто не відволікав та не заважав, навіть світло не вмикали. Говорять, що це був такий стан медитації, настільки дія була заспокійливою/

Справжній писанкар малює інтуїтивно, відчуває, що слід зобразити. Магічні поєднання символів та кольорів, кажуть майстри, передаються із покоління в покоління.

/Вікторія Жмак, писанкарка
Якщо, наприклад, в один рік нові символи почали зображувати якісь символи в оцьому роді, але врожаю не було, як-то кажуть, щастя відвернулося, то цих символів уже не повторювали, тобто на собі перевіряли, чи прийнятний для цієї сім'ї певний набір символів/

Дітям не рекомендують дарувати писанку із чорними кольорами. Писанка- оберіг зберігалася тривалий час. Добрий знак, кажуть знавці, коли вона трісне – значить оберіг врятував родину від чогось неприємного.
У народному вбранні – майстрині із Карлівки, вони тут – почесні гості. Показують, як робиться традиційна писанка. Неодмінні атрибути – свічка, писачок та фарби. Малюнок наноситься воском, після чого яйце фарбують.

/Євгенія, займається писанкарством
Треба послідовність. Наприклад, з жовтої – в зелену, в червону, а потім в синю, щоб не із темної у світлу, а зі світлої на темнішу. Потім, коли ви вже зафарбували писанку кольорами, то знімаємо віск або парафін/

Карлівське писанкарство має свої традиції, у тамтешньому Краєзнавчому музеї є постійно діюча виставка писанок від знаного народного майстра Ігоря Ніколаєвського. Деякі експонати привезли до Полтави.

/Ірина Федорченко, директор Карлівського історико-краєзнавчого музею
Саме він започаткував у Карлівці писанкарство, тому що, побувавши у 1951 році на Закарпатті, він захопився розписами. Десь до 2000 року він створив десь близько 5200 писанок/

Майже усі, хто показували майстер-класи, – випускники педуніверситету, викладачі праці. Тут можна не тільки традиційному писанкарству повчитися, а й просто виготовити милі дрібнички до Великодня.

/Вікторія Пашолка, вчитель трудового навчання Полтавської ЗОШ №4
Ми показуємо можливості стрічки в оформленні, оздобленні листівок, тобто, як такий звичний матеріал можна незвично використовувати/

Викладач праці із 27 школи вчить охочих до декупажу. Ось такі прикраси виходять із серветок та дерев'яних заготовок, цю техніку можна застосувати і на звичайному яйцю.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію