В Україні – панічний настрій і продуктовий ажіотаж

В Україні – панічний настрій і продуктовий ажіотаж. Люди нервово слідкуються за курсом долара і в лихоманці скуповують стратегічні продукти. Цукор, макарони, крупи зараз – практично в дефіциті. І хоч посадовці запевняють, що все це – спекуляції, і продуктів у нас вдосталь, ціни на них щодня зростають.
«Доларова» лихоманка, яка примушує людей скуповувати магазини, перекинулася й на проблемні банки. Українці в деяких з них не можуть зняти свої вклади, тому ситуація загострюється і в чергах, в яких стоять вкладники у надії хоча б частково забрати свої гроші. В чергах «гаряче», а подекуди доходить і до рукоприкладства. Що саме примушує людей панікувати, і чи є для цього підстави, з'ясовували наші журналісти.

Близько тижня у Полтаві – купівельний бум. Люди масово запасаються цукром, сіллю, крупами, олією та іншими стратегічними товарами.

/покупець
Прийшли за продуктами.
- Чому прийшли?
- Нічого. Просто так. Але нічого не беремо, бо все дорого. Всі беруть, а ми так, подивитися.
- Я хотіла сіль, укус взяти. Не крупи, а сіль і того немає/

За даними Антимонопольного комітету, з початку року ринкова вартість борошна пшеничного вищого гатунку зросла майже вдвічі, крупа гречана – на 40 %. Рис подорожчав на 73. Цукор зріс у ціні майже втричі, а олія здорожчала на половину. У той же час, у продавців на ринку залишилося все без змін: попит на товари не зріс.

/Галина Василівна, продавець
Ні, не зріс. Там позростало все на 50%, а в нас залишилося все минулорічне. Як були 5 гривень огірочки, так вони і є. 10 же не дають нам. І садити ми більше не будемо/

Тобто, ціна на продукти харчування зросла лише у торгівельних мережах і на стратегічні продукти. Така вартість, на думку голови територіального відділення Антимонопольного комітету в області Володимира Оніщенка, є економічно необгрунтованою, незважаючи на падіння гривні та зростання ціни на нафтопродукти.

/Володимир Оніщенко, голова територіального відділення АМКУ у Полтавській області
На сьогодні, такий ріст цін – він є економічно необґрунтованим, однозначно, тому що були певні запаси, і в торгівельних мереж в тому числі. Безумовно, я думаю, є випадки спекуляції торгівельними мережами та роздрібною торгівлею продуктами харчування, так само, як і на оптовій торгівлі. Я думаю, що є випадки узгоджених дій або схожих дій/

Та виявити недобросовісних продавців Антимонопольний комітет не може, адже в Україні з серпня минулого року діє заборона на перевірку суб'єктів господарювання. Цей ажіотаж на стратегічні товари зможе зупинити лише місцева влада.

/Володимир Оніщенко, голова територіального відділення АМКУ у Полтавській області
Такого не було ще ні разу, як зараз є, треба сказати відверто. Я вважаю, що влада має використати всі важелі, і брати на себе відповідальність, і приймати, може, й не зовсім популярні і жорстокі рішення в наведенні порядку на важливих продовольчих ринках/

Саме з цього приводу в облдержадміністрації пройшла робоча нарада з представниками основних торгівельних мереж Полтавської області.

/Дмитро Орлов, в.о.директора Департаменту економічного розвитку Полтавської ОДА
Всі сказали, що зараз ситуація в торгівельній мережі штатна, працюють вони без збоїв зі своїми постачальниками. Всі згодилися на тому, що та акція, яку ми мали змогу спостерігати, дуже схоже на сплановану акцію/

Ще один ажіотаж – під стінами «Дельта Банку». Тут довжелезні черги – вже останні два місяці. Аби отримати в тиждень 100 чи 200 гривень зі своїх рахунків, пенсіонерам доводиться прокидатися серед ночі і днями стояти на вулиці, незважаючи на дощ чи мороз.

/Іван Носівець, пенсіонер
В основному – пенсіонери, люди похилого віку. Ми сьогодні не маємо можливості заплатити за комунальні послуги. По-друге, ми не маємо можливості купити одяг, взуття, навіть необхідних продуктів харчування ми не можемо купити/

Одні у черзі не можуть забрати свою пенсію, інші – депозити. У Олени – складні життєві обставини – онкохвора мати.

/вкладниця
Я поклала депозит сюди. І сталося горе – у мене брат у віці 32 років помер. Я хотіла добитися від начальства Дельта Банка, щоб вони нам якось допомогли і віддали мої гроші, мої депозити на лікування матері/

Потрапити до каси «Дельта Банку» не так вже й просто. Працівники задля забезпечення громадського порядку викликали і охорону, і міліцію. У приміщення впускають по одному клієнту. Тим, хто хоче бути другим, можуть прищемити пальці у дверях. Всі наші спроби поспілкуватися з керівництвом банку виявилися марними. Замість того – повідомлення через двері «Якщо ви не підете, гроші перестануть видавати».

Натомість, українці не втрачають надії на гарне майбутнє і зі сміхом ставляться до подій сьогодення. У соц. мережах можна знайти унікальну зустріч – Всеукраїнський фестиваль паніки та істерики «На дні». Тут і порада про заміну сиру рокфору на відварену шкарпетку та курс валюти за 1000 гривень. Гумористичний захід планують відвідати кілька тисяч людей.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію