Цієї суботи в Україні відзначатимуть день пам'яті жертв Голодомору

Цієї суботи в Україні відзначатимуть день пам'яті жертв Голодомору. У Державному архіві Полтавської області з цього приводу відкрили документальну виставку «Голодомор 1932-33 років на Полтавщині». Учням шкіл традиційно показують документи, що засвідчують причини, перебіг та наслідки Голодомору для полтавців.

Збирати матеріали про трагічні події на Полтавщині 32-33 років в Державному архіві почали лише з 91 року, пригадує директор установи Валентина Гудим. До того про Голодомор говорити взагалі заборонялось. Була лише інформація про труднощі продовольчого забезпечення.

/Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області
Перші наші документи, які ми отримали, – свідчення людей. Це не офіційні документи. Це були листи, які масово надходили до редакції газети «Зоря Полтавщини», де люди згадували: кожен свою маленьку сімейну трагедію. А вона була в кожній родині, бо Полтавська область була епіцентром/

Саме тоді в Полтавському архіві почали розсекречувати документи. Більшість офіційних паперів 20-30 років зберігались під таким грифом. Прямої інформації про події Голодомору не було, лише опосередковано певні факти на це вказували. За двадцять останніх років усі подібні документи дослідили і взяли на облік. Нині знайти щось нове практично неможливо, кажуть в архіві.
Основу виставки, яку відкрили в Держархіві для школярів та всіх бажаючих, складають документи, що беззаперечно свідчать про Голодомор. Зараз дослідники точно називають це спланованою акцією.

/Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області
Яка була спрямованою на те, щоб підірвати саме коріння українства, – село. Оскільки село найбільше противилося більшовицькій ідеології. Харківський обласний архів надав нам пару фото по Полтавській області – там є відомості про «чорні дошки». Туди заносили колгоспи і людей, які саботували хліобонездачу/

Занесення на «чорну дошку» означало, що село повністю відрізане від будь-якої допомоги і до його жителів застосовували різні каральні операції. Таких сіл в Полтавській області було багато. А ось питання, що цікавить усіх найбільше – скільки жертв Голодомору? – достеменно дослідити так і не можуть. Переписів тоді не вели, а метричні книги були втрачені.

Стрічка новин