13 листопада – Міжнародний день сліпих

13 листопада – Міжнародний день сліпих. Цього дня народився Валентин Гаюї – французький педагог, який заснував цілий ряд шкіл та підприємств для незрячих у Парижі та Санкт-Петербурзі і зробив їх навчання можливим завдяки спеціально винайденому рельєфно-лінійному шрифту. У Полтаві теж є школа – єдина не тільки в місті, але й у державі, де слабозорих дітей навчають, лікують та адаптують до суспільства.

У цього хлопчика - спастичний церебральний параліч, дитина самостійно не ходить та погано бачить. На уроках із дефектологом у школі № 40 присутня мама.

/Євгенія Івкіна, мама
Дуже багато нас відмовляли іти в школу, говорили, що така дитина повинна навчатися вдома, але ми ні, ми прийняли інше рішення/

Такі діти, кажуть спеціалісти, не можуть писати. А Михайлик у звичайному учнівському зошиті виводить: класна робота.

/інтершум
- рррр
- не забуваємо букви з'єднувати/

Полтавська школа номер 40 - єдиний в Україні заклад неінтернатного типу, де дітей із проблемами зору навчають, лікують та адаптують соціально. Тут навчається 238 хлопчиків та дівчаток. Усі прийняті на підставі висновків медичної комісії. Вони непосидючі та активні. Декого, розповідає директор, доводиться в коридорі на перерві зупиняти, щоб не дуже ганяли. Тут є дітвора із вживленим кришталиком, їм різкі рухи протипоказані. Проте спортом в міру сил та можливостей займаються усі. Це зала лікувальної фізкультури. У волейбол тут грають сидячи.

/інтершум
- Волейбол. Подаєм/

Як і всі учні, діти в цій школі навчаються за загальною програмою, пишуть, читають, малюють.

/інтершум
Нам треба квадрат зробити/

У цьому класі початкової школи спеціально небагато парт. Кожна розрахована на одного учня. Наступного року тут навчатимуться першокласники із важкими патологіями. На харчування дітей батьки не доплачують. Їдять учні сорокової школи за рахунок міського бюджету.

/інтершум
Оце наша ігрова кімната. Справа в тому, що у нас функціонує 8 груп продовженого дня/

Після уроків і до приходу батьків у ігровій кімнаті займаються діти. Комп'ютери - теж не табу для слабозорих дітей, якщо займатися за щадною методикою.

/Оксана Патик, вчитель інформатики школи №40
Робота з комп'ютером - це завжди навантаження на очі. І, оскільки ми працюємо із слабозорими дітьми, то у нас 1 година інформатики, як от у 11 класі. Через кожні 15 хвилин ми робимо зарядку для очей, виключаємо монітори, очі відпочивають/

Кожна дитина щодня, окрім уроків, приходить до цього офтальмологічного комплексу. Апаратне лікування допомагає підтягнути зір до максимально можливого рівня.

/Людмила Мовчан, офтальмолог школи №40
Апаратне лікування, направлене на покращення гостроти зору, використання світлової стимуляції, кольорової стимуляції, комп'ютерні програми також розраховані на стимуляцію сітківки, ряд апаратів направлений на зняття зорової втоми, на покращення кровообігу очей, є апарати, які направлені на діагностику та лікування косоокості/

/бліци
- Навчаюся тут не так давно, перейшла із 33 гімназії, тому що в мене були проблеми із зором
- Ні на яку іншу школу не проміняю свою рідну та чудову школу/

Із 8 дітей, які співають, 4 мають проблеми зору. Владислав Курілов вчиться із 1 класу.

В кінці кожного року майже 30% учнів сорокової школи можуть навчатися за місцем проживанням.
Щодо дорослих, їм, кажуть медики, відновити зір важче.

/Марина Клочко, лікар лазерного центру ПОКЛ
Ми бачимо сітківку в пацієнтки з дегенеративною міопатією високого ступеню/

Серед причин втрати зору - травми, відшарування сітківки і підступні хвороби.

/Юрій Гладун, офтальмолог
Це виступає глаукома. Це тяжке захворювання, зв'язане із підвищенням внутрішньоочного тиску. Хвороба підступна і непомітна. Якщо людина вчасно не звернеться до окуліста, може безповоротно втратити зір/

Випадок на екрані монітору - запущений, каже Марина Клочко. Що раніше звертатимуться пацієнти, то легшим та ефективнішим буде їх лікування.

Стрічка новин