У Свято-Успенському соборі Полтави відслужили панахиду по Івану Котляревському

У Свято-Успенському соборі Полтави відслужили панахиду по Івану Котляревському. Саме 29 жовтня за старим стилем помер зачинатель сучасної української літератури. Відтоді минуло 176 років, але його п'єси і зараз живуть на театральних сценах, його творчістю захоплюються, його іменем називають вулиці, музеї та бібліотеки, щороку моляться за упокій його душі. 

Іван Петрович Котляревський помер 1838 року 29 жовтня, за новим стилем – 10 листопада. Життя нашого земляка обірвалося у 69 років, причина смерті достеменно не відома. На похорон прийшло багато людей, трагедія об'єднала як простих полтавців, так і відомих українців. Згідно з бажанням поета, його поховали на околиці міського кладовища, нині це перехрестя вулиць Фрунзе та Рози Люксембург.

/Лариса Лобінцева, науковий співробітник літературно-меморіального музею І.Котляревського
Коли його відспівували саме в стінах цього собору, була похмура погода, злива. Це не завадило полтавцям зібратися, щоб провести в останню путь Івана Петровича. Тарас Шевченко першим відгукнувсь на смерть Івана Котляревського в 1838 році, він написав елегію на вічну пам'ять Котляревському/

Саме перу Тараса Шевченка належать слова:
«Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть».


/Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький
Бог наділив його талантом, він не закопав цей талант у землю, як говорить притча, а дав можливість цьому таланту примножитись, став засновником української літературної мови і нової української літератури/

У 1903 році, коли встановлювали пам'ятник Котляревському, до нашого міста з'їхалася вся творча еліта того часу: Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Панас Мирний, Василь Стефаник, Михайло Старицький, Олена Пчілка. Івана Котляревського не стало 176 років тому, проте його не забули. У Полтаві ім'я Котляревського носять вулиця, парк, бібліотека, кінотеатр та ліцей, його п'єсами відкривають і завершують театральні сезони, а ще щороку служать панахиди у Свято-Успенському соборі.

Стрічка новин