В одному із полтавських вишів учать планувати свій бюджет

Грошей стало не вистачати. Люди кажуть: доводиться затягувати паски. Тим часом в одному з вузів Полтави читають лекції із планування бюджету. Відвідали її й Олена Ляшенко та Світозар Хохлов.

Світозар Хохлов ретельно фіксує свої фінанси. Наш оператор говорить: це допомагає уникнути необдуманих покупок.

/інтершум
Ось всі мої доходи та витрати. Пишемо, куди я витратив скільки грошей/

Грошей стало не вистачати, жаліються полтавці. Від зарплати до зарплати – так говорять усі, із ким нам пощастило поспілкуватися. Відкласти мало кому вдається.

/бліци
- Якщо чесно, я така спонтанна жінка. Коротше, так, якщо мені щось подобається... Але зараз, я вам скажу, поясок довелося затягнути. Перш за все, на квартиру, на їжу, потім уже, що хоч.
- Дивлячись, який місяць, які покупки були, які витрати, зараз відкладати не дуже...
- Впритул виходить, вікласти не вистачає зараз.
- Якось по плану - то ні. Отримали зарплату, купили все, що треба. Все що залишилося - можна відкласти/

Ірина Продай з іншими студентами слухає лекцію про планування бюджету. Дівчина хоче не просто навчитися розпоряджатися грошима, вона – майбутній фінансист.

/Ірина Продай, слухачка лекції
Потрібно планувати все-таки свої доходи і витрати. Ось в інтернеті є дуже багато навіть таких програм, які розраховані, там є статті доходів, статті витрат, і навіть ідуть рекомендації до того, що потрібно робити із цим бюджетом. Чи потрібно збільшити доходи, чи потрібно зменшити/

Із фінансовою безграмотністю треба боротися, кажуть фінансисти. В університеті економіки і торгівлі читають лекції навіть для школярів - як правильно поводитися із грошима.

/інтершум
Аналізувати їх, регулювати, контролювати, організовувати і планувати/

Перше, що радять фахівці при плануванні бюджету, – визначитися із метою. Хто мріє про подорож, освіту, квартиру чи просто нове взуття, тому слід оцінити свою мрію у грошовому еквіваленті. Другий етап – облік доходів і витрат.

/Антоніна Фастовець, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів ПУЕТ
Як правило, кожній родині пропонується складати щомісячний звітний бюджет доходів і витрат. Він може складатися, різна ситуація. Бюджет може бути профіцитним, коли доходи перевищують витрати, і це дуже добре, ми можемо заощаджувати кошти. Він може бути збалансованим, коли доходи дорівнюють витратам і людина виходить на нуль. І дефіцитним, коли наші витрати перевищують доходи. Тоді варто задуматися: або ми скорочуємо потроху потреби, або шукати додаткове джерело/

Третій пункт планування бюджету – корекція: мрії або ж власних доходів. Світові фінансисти типу Браяна Трейсі радять все ж таки подбати про «чорний день» заздалегідь.

/Антоніна Фастовець, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів ПУЕТ
Видатні гуру із менеджменту особистих фінансів рекомендують, щоб обсяги цього резервного фонду становили від 3 до 6 обсягів суми щомісячних витрат родини/

Мінімум, який спеціалісти радять відкладати щомісяця, – 10 % від прибутку.

Стрічка новин