«Лялькові історії» презентувала полтавцям народна майстриня Наталія Свиридюк

«Лялькові історії» презентувала полтавцям народна майстриня Наталія Свиридюк. Таку назву має виставка вузлових ляльок, що відкрилася у музеї Володимира Короленка. Автор нещодавно повернулася із Туркменії, де разом із кількома іншими майстрами представляла українську народну творчість. Про саму виставку і закордонну поїздку, яка надихнула на творчість, дивіться у наступному сюжеті.

Мотанка – це зроблена з тканини вузлова лялька. В давнину вона виконувала роль оберега. Її майстрували з домотканого полотна, пофарбованого соком буряка чи бузини. Неодружені дівчата, майструючи ляльки, співали весільні пісні і вірили, що вони принесуть їм щастя в особистому житті. Відтоді минуло не одне століття, проте сакральне значення мотанки не змінилося, говорить народна майстриня Наталія Свиридюк. Жінка виготовляє такі ляльки і дарує їх близьким.

/Наталія Свиридюк, народна майстриня
Дуже багато моїх друзів говорять, що в них і дітки народжувались, і пара знаходилася/

Щоб ляльки-мотанки побачило якнайбільше людей, Наталія Свиридюк відкрила виставку у літературно-меморіальному музеї Володимира Короленка. До речі, саме тут вона колись вперше презентувала свої роботи. Нині у Наталії багато нових ідей, вона щойно повернулася з Туркменії, де разом з іншими майстрами презентувала українську народну творчість.

/Наталія Свиридюк, народна майстриня
Жінки там ходять лише в національному вбранні, при цьому воно наскільки прилаштоване до їх кліматичних умов і повсякденного життя, що органічно вписується, цьому можна й нам повчитися/

Захоплення майстрині підтримує вся її родина, зокрема, донька Олександра, яка з дитинства гралася мотанками.

/Олександра Свиридюк, донька народної майстрині
У нас багато сімейних лялечок, які мама виготовляла для когось, а я кажу: «Ой, мамо, вона така гарна, жаль, що ти її комусь даруєш»/

Тож на замовлення Наталії Свиридюк довелося виготовляти іншу. Це захоплення, розповідає майстриня, змінило її життя на краще. Коли тільки-но починала мотати ляльки, не було ні роботи, ні впевненості у завтрашньому дні. Нині ж у неї багато творчих задумів та замовлень.

Стрічка новин