Знання за плечима не носити

Знання за плечима не носити. Зате процес здобуття знань впливає – і на плечі, і на спину в першу чергу. Один шкільний рюкзак чого вартий. Медики констатують: деформація хребта найчастіше виникає вже у ранньому шкільному віці. У Полтаві – тільки одна школа, де над цим всерйоз задумались. Їздила туди наша знімальна група.

Катруся маленька на зріст, хоча навчається у 4 класі. Дівчинка дозволила зважити рюкзак, якого щодня тягне до школи.

/Інтершум
8800 - дитячий рюкзак/

В ньому немає перекусів, змінного взуття та спортивної форми, інакше б він на всі 10 затягнув.

/інтершум
Пенал, «Читанка», «Соловушка» – російський зошит, щоденник, математика, українська мова, трудове навчання, папка для зошитів, кольоровий папір і два зошити/

Лікарі кажуть: у Катрусиному віці рюкзак має бути легшим.

/Віктор Бойко, ортопед-травматолог
Це до 2 кілограми – початкова школа, до 5 кілограм – це 5-6 класи, і 8-10 – це старші класи/

Перші серйозні проблеми зі спиною найчастіше починаються у школі. За статистикою, до 1 класу іде 60% здорових дітей, випускаются із 11-го 90% хворих.

/Віктор Бойко, ортопед-травматолог
Дитині доводиться сидіти за партою, і отаке тривале сидіння, воно викликає порушення, навантаження насамперед на хребет, на м’язи спини, і воно призводить до порушення вісі хребта/

Сколіози, кефози – це не все, що доводиться лікувати Віктору Бойку внаслідок науки. Лікар каже: проблему повинні вирішуватися комплексно – батьки із педагогами. У Полтаві наразі тільки одна школа, де це вдається, – 24. Тутешні діти теж носять важкі рюкзаки, проте, навчаючись, вони тренують і спину, і очі.

/Інтершум
В кадрі – зарядка на офтальмологічному тренажері/

Офтальмологічний тренажер є у кожному класі. Перша вправа на ньому – на очі.

/Настя
Потім голова, потім тулуб і вся рухова система. Кожен урок, можливо, і не раз за урок/

/Настя
Лікарі мені встановили діагноз – зміщення хребців, і саме офтальмологічний тренажер допомагає мені на кожному уроці виконувати вправи для моєї спини/

А ще тут є отакі рухливі хрести: щоб прочитати, що на ньому, треба постаратися.

/Данило
Коли нам треба щось дізнатися, то ми отак повертаємося, і це допомагає розвивати спину/

А тут – урок літературного читання. Казку про старого гнома діти читали під аромат лимонної олії – це для профілактики ОРЗ. Втомившись, полягали на килимок сонечком, відпочивати під звуки дельфінів.


Навчання в русі – ноу хау середньої школи №24, що в селищі Яківці. Його запровадили з 2011. Навчалися, каже директор, у російського ученого, медика і педагога Володимира Базарного. У нього ж перейняли досвід використання парт-конторок. Це такі, за якими можна вчитися, стоячи.

/Людмила Дудко, директор Полтавської ЗОШ № 24
40 хвилин дитині сидіти важко. Тому вчимося в русі, робимо зарядку для очей, діти не сидять, а кожні 10 хвилин роблять вправи/

У 24-й школі виділили додаткову ставку медсестри зі здоров'язберігаючих технологій. На кожну дитину в неї заведена картка, де фіксують результати.

/Анастасія Кирилова, медсестра зі здоров'язберігаючих технологій Полтавської ЗОШ №24
Із 365 продіагностованих дітей у 142 відмітили покращення гостроти зору, що складає близько 30 %/

Радіють тут і тоді, коли показники не змінюються. Мовляв, у школі здоров'я не зіпсувати – уже досягнення.

Стрічка новин