Чоловіку, який отримав 7 кульових поранень в АТО, не дають статусу учасника бойових дій

Вони не люблять, коли їх називають героями. Але ще більше юнаків, які воювали за Україну на Сході, у так званій зоні проведення антитерористичної операції, ображає, коли держава їх не помічає. Надто, якщо вони отримали численні поранення. Про полтавця, через якого пройшла кулеметна черга, і про те, як офіційна документація називає це виключно «захворюваннями», дивіться далі.

У селі Шапки Кобеляцького району ледве можна нарахувати 16 хат – лише старі люди та кілька дітей. Молодь тут не знайти. Роману Малкіну – 22, і він – єдиний, кого призвали у зону АТО. Але вже місяць він вдома і ледве пересувається з палицею. Цього тижня їхатиме знову на операцію після чотирьох вже перенесених.

/Роман Малкін
Одне осколочне поранення в руку, одне – в спину наскрізне через кишечник. У мене зараз після операції закривали дефект. Вирізали м'яз на нозі, яка відповідає фактично. То я зараз на ноги не стаю толком/

Роман працював на комбінаті хлібопродуктів. Три роки тому проходив військову службу. 1 квітня отримав повістку на часткову мобілізацію, і вже наступного дня поїхав на перепідготовку. А за місяць – у Донецьк на блокпост.

/Роман Малкін
Нікому не хотілось, щоб я йшов, але що зробиш - довелося/

Що трапилося 8 липня – хлопець не знає. Кулеметна черга зайшла йому у спину, він відчув біль, а далі прийшов до тями лише за кілька днів у Київському госпіталі. Мати про те, що трапилося із молодшим сином, дізналася 10 липня. У місцевому військкоматі, розповідає жінка, запевнили, що все оформлять, але й донині юнак не має статусу учасника бойових дій.

/Любов Малкіна, мати
У мене старшої сестри зять - його тільки забрали в АТО. Він три неділі побув там, у нього вже стоїть, що він «учасник АТО». Цей з квітня місяця, нехай спочатку на навчанні був, а потім - червень, липень... І зовсім нічого не ставлять і не обіцяють/

Ще 14 липня мало завершитися розслідування, та й донині результатів немає. Із документів у Романа – тільки виписки з лікарень. Але й у них ні слова про поранення, значиться виключно «захворювання».

/Мирослава Малкіна, невістка
Усно вони розказали: от він сидів на своєму БМП, наводчик його зачепив ногою, і в нього пішла черга. Все. Ми питали: ви усно знаєте, а де письмово? Ніхто нічого. Там, де 3 ранених, 4-й вбитий, там швидше щось роблять. А так, як одиночний випадок – так наша справа й лежала/

Таких кричущих випадків по всій Україні – безліч. І поки триває АТО, поранених бійців, яких держава залишила сам-на сам, стає все більше. Статус учасника бойових дій надається особам, які закінчили виконувати задачу у зоні проведення бойових дій, пояснює юрист Юлія Огієнко. У сім'ї Романа не знають, на які пільги мають право. Щоб зарадити ситуації, до хлопця разом із юристом приїхав кандидат у народні депутати України Олександр Русін. Він переконаний: треба прийняти закон про соціальний захист учасників АТО.

/Олександр Русін, кандидат у народні депутати України по 149 виборчому округу
Якщо, не дай Бог, щось трапиться, чи хтось загине, - людина негайно має отримати компенсацію. Вона не повинна платити за комуналку і повністю бути забезпеченою державою. А не бігати-побиратись і шукати копійку на лікування/

Юрист радить звертатись у першу чергу до військкомату, звідки хлопця призивали. І не усно.

/Юлія Огієнко, юрист
Наше законодавство, якщо діяти в правовому полі, дійсне тільки у письмовому вигляді, офіційно/

Стрічка новин