Діти із села мають у 5 разів менший доступ до вищої освіти

Діти із села мають у 5 разів менший доступ до вищої освіти. Низькі шанси випускники шкіл у районах автоматично формує незадовільний рівень середньої освіти. Про реформи у цій галузі в середу голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілія Гриневич спілкувалася з викладачами та студентами Полтави. Зокрема, чиновник відвідала державну аграрну академію.

Закон України «Про вищу освіту», прийнятий цьогоріч, змушує більше інтелектуально працювати і боротися за кожного учня у прямому сенсі. Бо реформа – це зміни.

/Лілія Гриневич, голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки
Цей закон пропонує, щоб 25% навчальних курсів студенти обирали самостійно. До чого це призводить? До конкуренції між викладачами. Викладача змушені готувати краще свої курси, щоб студенти на ці курси записувалися. Це означає, що не можна йти в аудиторію з пожовклими папірцями 5-ти, а інколи 10-річної давності/

Він проєвропейський та демократичний, вважає голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки Лілія Гриневич. Міністерство освіти має розробити нормативну базу, а університети – чітко розуміти, що вони самі мають робити для підвищення якості освіти. Але головне – його впровадити. Чиновники кажуть: шляхом реформ треба вирішувати проблеми. Які – вони обговорюють, спілкуючись з викладачами та студентами по всій Україні.
Є речі з радянських часів, які пропонують навпаки – підтримати і залишити.

/Лілія Гриневич, голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки
Наприклад, система позашкільної освіти, позашкільні навчальні заклади. Їх не знайдете ви зараз, наприклад, у європейських країнах. А в нас ці заклади є, і, я вважаю, що їх обов'язково необхідно зберегти. Так само у нас унікальна система післядипломної педагогічної освіти, яку теж треба зберегти/

Інший виклик – реформа освіти вцілому: дошкільної, загальної середньої, професійної. Далі, пояснює Лілія Гриневич, готуватимуть Закон про освіту взагалому. Так соціальне розшарування заважає дітям отримувати однаково високий рівень освіти. Наприклад, дітям із села мінімум у 5 разів менше доступна вища освіта. Незадовільні знання у школі зводять нанівець можливість навчатись безкоштовно. А якщо абітурієнт повинен скласти екзамен з іноземної мови, то ці шанси знижуються в десятки разів. Таким чином, бідність через освіту успадковується, говорить голова Комітету. Зміни і в мережі закладів, і в підходах до підготовки викладачів, що треба передбачити у наступному законі, повинні вирішити ці проблеми.

Стрічка новин