Полтава відзначила День міста

Полтава відзначила День міста. Під час трьохрічної окупації німці перетворили її на руїни: знищили усі 83 підприємства Полтави, каналізацію, водогін, електростанцію, театри, медичні та навчальні заклади, бібліотеки, 2/3 усього житлового фонду. Як відбудовувався обласний центр – з допомогою істориків, краєзнавців та архітекторів дізнавалася Юлія Іващенко.

З 19 по 23 вересня 1943 року велися бої за визволення Полтави. В результаті перемоги радянських військ на Монументі Слави був встановлений Червоний прапор.

/Олександр Єрмак, кандидат історичних наук
Наше місто визволяли воїни Степового фронту, яким командував генерал армії Конєв, який пізніше став маршалом Радянського Союзу. Конкретно Полтаву визволяли солдати 53-ї та 5-ї армії, якими командували генерал-лейтенанти Манагаров та Жадов/

Після визволення одразу постало питання про відбудову Полтави, адже на 70% місто було зруйноване. На 90% знищений житловий фонд, розповідають в Краєзнавчому музеї. Німці зруйнували всю комунальну інфраструктуру: водогін, електростанцію, каналізацію. Тому розпочали з відновлення комунікацій та промислових об'єктів. Відремонтували залізницю, міст через Ворсклу та станцію «Полтава Південна», через яку проходили військові вантажі, що йшли на фронт.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею
Слід сказати, що особливими були ті об'єкти, які працювали на війну. Полтавський паравозоремонтний, який ремонтував техніку, випускав ротні міномети. Він один з перших відбудований. З нього розпочали/

Після війни багато людей змінили свої професії і стали будівельниками, мулярами, штукатурами. Поряд з промисловими об'єктами відбудовували культурні заклади та звичайні будинки. Таким був будинок залізничників в кінці 40-х, а таким ми його бачимо нині. А це – повоєнний житловий будинок по вулиці Пушкіна, 53, ось він у 2014.
Відступаючи, німці спалили і Краєзнавчий музей. Тоді із 119 тисяч експонатів залишилося лише 35 тисяч. Його відновлювали понад 20 років.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею
На фотографії ми бачимо бригаду мулярів під керуванням Олександра Токарєва, яка відбудовувала сам будинок. Але згодом сюди прийшли й інші спеціалісти. Насамперед художники-реставратори, які відновили розписи, але не в повному обсязі, але повернули зовнішній вигляд, придуманий автором проекту Кричевським/

Майже вщент була зруйнована центральна частина Полтави. Деякі архітектори, говорять фахівці, навіть пропонували повністю знищити сучасне обличчя міста – Круглу площу.

/Вадим Вадімов, начальник управління з питань містобудування та архітектури Полтавського МВК
В тій дискусії видатні українські, радянські архітектори, Києва, інших міст почули голос полтавських архітекторів. Саме шляхом підходів збереження спадку планування наше місто було відтворено у вигляді 1804 року/

У післявоєнній Полтаві дбали і про відновлення навчання. Лише в 1943 році налагодили роботу 7 шкіл, було завезено 12 тисяч підручників та 4 тисячі художніх та наукових книг. Навчання відновили для більш ніж 10 тисяч учнів.

Стрічка новин