Частіше підіймайте очі на нічне небо

Зоряний дощ розпочався кілька днів тому і триватиме до середини серпня. Місяць, планети, зоряні скупчення, туманності – усе це можна побачити у небі. Проте якщо більшість цих явищ видимі лише у телескоп, то зорепад можна побачити неозброєним оком. Про це, зокрема, нашим кореспондентам розповіли науковці Полтавської гравіметричної обсерваторії.

Гравіметрична обсерваторія у Полтаві працює з 1926 року, заснована вона з ініціативи астронома і геофізика, академіка Олександра Орлова. Головний корпус наукової установи розташований у будинку, де жив художник Іван М'ясоєдов. Цій будівлі 101 рік, а співробітники обсерваторії досі користуються деякими меблями тих часів, а ще – обладнанням, якому понад 80 років. Серед таких експонатів – зоряний хронометр, який показує зоряний час. Є, звичайно, і сучасні прилади. У селі Степанівка Полтавського району знаходиться радіотелеском УРАН-2 – другий за потужністю у світі серед телескопів декаметрового діапазону. Спеціальне устаткування дозволяє спостерігати за небесними світилами. Щоправда, деякі космічні явища можна побачити і неозброєним оком.

/Микола Тищук, молодший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії НАН

Від середини липня до середини серпня у нас активні 4 метеорні потоки: Дельтааквариди Північні, Дельтааквариди Південні, Альфа-капрікорніди, Персеїди. Це назви метеорних потоків, які походять від назв сузір'їв, із яких вони виходять/

Зорепад, який ми звикли бачити, – це невеликі космічні камінці, які входять в атмосферу і згорають. Окрім зоряних дощів, говорять науковці обсерваторії, зараз полтавці можуть спостерігати і за іншими явищами, щоправда, за допомогою телескопа. Хоч гравіметрична обсерваторія – наукова установа, тут влаштовують екскурсії.

/Микола Тищук, молодший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії НАН

Люди приходять у певний день і час, як правило, коли стемніє. Зараз, наприклад, з 21-ї години. Ми ведемо їх до телескопа великого, і все, що можна побачити на небі, показуємо/

У телескоп можна спостерігати за місяцем, а ще, розповідають працівники обсерваторії, зараз добре видно Марс і Сатурн. У народі говорять: якщо зірка падає, потрібно загадувати бажання. Зважаючи на те, що зоряні дощі триватимуть ще кілька тижнів, полтавці зможуть зробити це не раз.

Стрічка новин