Сьогодні виповнюється 70 років з початку операції «Френтік»

2 червня 1944-го о 6 годині 55 хвилин літаки антигітлерівської коаліції зробили перший виліт в рамках спільної операції «Френтік-1» та успішно розбомбили великий залізничний вузол Дебрецен в Німеччині. «Френтік-2», на жаль, пройшов вже не так вдало – секретна авіабаза операції у Полтаві була знайдена нацистськими розвідувальниками. Нагадуванням про той «чорний день» служить пам'ятний знак Героям, які загинули на аеродромі «Полтава» під час операції «Френтік». Які ще монументи, присвячені тим подіям, знаходяться нині в нашому місті, знають наші кореспонденти.

В 1994 році у Полтаві встановили Пам'ятний знак на честь воїнів країн антигітлерівської коаліції, які брали участь в авіаційній операції «Френтік» в 1944-му. 70 років потому небагато полтавців можуть пригадати, кому і чому саме присвячений пам'ятник неподалік 11 школи.

/Бліци

- Ну якось не вникала

- ... Ми не місцеві

- Якійсь річниці війни він присвячений, це вже давно було, більше 10 років тому. Ну точно не скажу

- Ну це американські чи англійські льотчики, які брали участь...

- Знаю, що на аеродромі в Полтаві колись в роки Другої Світової війни американці зробили стоянку, щоб бомбити наших ворогів/

Операція «Френтік» – кодова назва спільної військової операції трьох країн-союзниць: США, Великої Британії та Радянського Союзу. За задумом антигітлерівської коаліції, з аеродрому в Англії мав вирушати літак, який, скинувши бомби на німецькі промислові підприємства, не повертався назад, а магічним чином розчинявся у повітрі. Насправді «літаючі фортеці» мали б приземлятися на додатковому аеродромі у Полтаві.

/Олексій Кравчук, позаштатний директор Музею 13 гвардійської авіадивізії

Коли сіла американська авіація Б-17 в червні місяці 2-го числа тут була організована зустріч, танці, вечір. Є фотографії, де наші військовослужбовці, тут були зенітчетці-дівчата, також місцеве населення, організовувалися танці, перегляд кінофільмів/

Але повна союзна ідилія тривала недовго. Вже за 20 днів секретна авіабаза була знайдена нацистськими розвідувальниками. Ніч з 21 на 22 червня 1944 року стала «чорним днем» операції «Френтік». Втрати, які понесла американська стратегічна авіація після обстрілу Полтавського аеродрому, стали найбільшими за всю Другу світову війну. Поразка не найкращим чином відбилася на стосунках союзників.

/Олексій Кравчук, позаштатний директор Музею 13 гвардійської авіадивізії

В літературі про цю операцію не писали, тому що після війни у нас була холодна війна і вважалося, що це не вчасно/

Вперше про «Френтік» заговорили в 1991 році. В 94-му, з нагоди 50-ліття операції, у Полтаві встановили пам'ятний знак на честь воїнів-країн антигітлерівської коаліції. На його відкритті була присутня і американська делегація. Пізніше, у 2009 році, за ініціативи командира військової частини А-2673 Віктора Дейнеги, силами військовослужбовців за фінансової підтримки директора заводу КРАЗ Романа Черняка та засновника мережі «Ваша Аптека» Юрія Худяка було створено єдину в Україні експозицію етапів операції «Френтік» у Музеї 13 гвардійської авіадивізії. 2010-го тодішній Полтавський міський голова Андрій Матковський профінансував встановлення пам'ятнного знаку Героям, які загинули на аеродромі «Полтава» під час операції «Френтік». Ці меморіали та музей завжди відкриті для відвідувачів, які цікавляться, знають та поважають свою історію.

Стрічка новин