Полтавці віддали шану жертвам репресій 1937 року

Понад десять тисяч жителів Полтавської області постраждало від сталінського тоталітарного режиму у 1937-38 роках. Жертвами НКВС були заможні полтавці, військовослужбовці, священики й представники інтелігенції. Всіх їх безпідставно звинуватили у шпигунстві, зв'язках із закордонною розвідкою, контрреволюційній діяльності. Через давнину цих злочинів ніхто так і не поніс відповідальності.

Наталія Григорівна щороку приходить до пам'ятного знаку в урочищі Триби. Тут похований її батько. В 1937 році його арештували. Жінка, не стримуючи емоцій, розповідає, як з нього знущалися у в'язниці.

/Наталія Яковенко, донька репресованого

Розділи наголо. Били різками, що аж шкура тріскалася і кров текла по тілу. Впаде без свідомості – лийнуть відро води/

Після 4 місяців знущань батька розстріляли, сказавши, що той помер від туберкульозу. Сім'ю ж просто вигнали із власної оселі.

/Наталія Яковенко, донька репресованого

Витурили нас із хати, вигнали, як собак. Жили ми у Міських Млинах. Конфіскували все в нас. Залишилися ми ні з чим/

Вшанувати репресованих – традиція і для Олексія Федоровича.

/Олексій Свірський, прийшов вшанувати репресованих

Батько, дід, як один, боролися з цим ненависним комуно-фашистським режимом. Сиділи в Магадані і по всіх інших можливих гнаннях/

В 1937-38 роках на тюремні камери були перетворені підвали колишнього Полтавського Селянського банку, де тоді розташувалося обласне управління НКВС (нині – будинок Управління СБУ). У тих підвалах виконували і вироки про розстріл. Спочатку тіла загиблих ховали у безіменних могилах на міському кладовищі, але коли рахунок розстріляних пішов уже на тисячі, поховання почали масово здійснювати за містом – в розробленому піщаному кар'єрі в урочищі поблизу хутора Триби. Події тих часів, вважає губернатор Полтавщини Віктор Бугайчук, переплітаються із сьогоднішніми подіями на Майдані.

/Віктор Бугайчук, голова Полтавської ОДА

В 37-му році насаджувалася ідея соціалізму. Так і на Майдані не хотіли слухати. Майдан просив, благав: «Почуйте нас!»/

Тільки на Полтавщині близько 10 тисяч осіб постраждало внаслідок сталінського терору. Це були, говорить Владика Федір, патріоти своєї землі.

/Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ КП

Всіх, хто мислить взагалі, всіх, хто любив землю, всіх, хто любив свою мову і ту землю, на якій народилися його предки, – всі підпали під цю тоталітарну машину/

Всіх жертв політичних репресій традиційно вшановують у третю неділю травня.

Стрічка новин