Плани щодо будівництва у Миргороді котельні, яка працюватиме на соломі, можуть не реалізувати

Агентство США з міжнародного розвитку на конкурсних засадах надає країнам, що розвиваються, кошти для запровадження проектів з альтернативних джерел енергії. Один із таких – будівництво котельні, яка працюватиме на соломі, у Миргороді. Вперше фахівці з теплоенергетики області зустрілися з представниками компанії, яка реалізує проект, ще взимку. Тоді жодних суперечок не виникало. Нині ж експерти взагалі сумніваються у його доцільності. Справа не лише у нестачі коштів, а й в особливостях експлуатації модернізованого обладнання: місто-курорт, говорять, може вкритися димом.

Довкола проекту, який передбачає спорудження у Миргороді котельні, що працюватиме на соломі, виникло багато суперечок. Замовником проекту є Агентство США з міжнародного розвитку, воно ж – головний фінансовий донор, проте частина витрат лягає і на обласну державну адміністрацію та місцеву громаду. 200 тисяч грн. Миргород вже знайшов, потрібно ще стільки ж. Перш ніж допомогти грошима, керівництво області вирішило зважити всі «за» і «проти».

/Олена Адамович, директор Департаменту економічного розвитку Полтавської ОДА

Якщо все-таки ми дійдемо згоди, такий проект завізують всі компетентні органи, то можливо з огляду на те, що є фінансовий донор, депутатський корпус вирішить допомогти коштами, спочатку мова йшла про 2 млн.200 тисяч, потім - про 0,5 млн, а зараз вже - 2 млн.200 тисяч з обласного бюджету, то може на такі кошти депутати і погодяться/

Поки що ж у фахівців з теплоенергетики до компанії, яка займається реалізацією проекту, більше запитань, ніж відповідей.

/Ігор Кіянчук, представник Громадської ради при ОР

Я запитав про конкретну цифру: скільки тонокілометрів соломи потрібно перевезти? Можливо, це 2 тонокілометри, тоді нема про що й говорити, а можливо, це 200 тисяч тонокілометрів і ми спалимо в баках авто, які возитимуть цю солому, не менше нафти і газу, ніж буде споживати газова котельня/

Побоювання марні, запевняє Руслан Тормосов, виконавчий директор Інституту місцевого розвитку – компанії, яка реалізує проект за кошти Агентства США. Його запровадження, говорить, дозволить використовувати газові котли лише взимку, під час великих морозів, решту часу гаряча вода і тепло надходитимуть у домівки завдяки переробці соломи.

/Руслан Тормосов, виконавчий директор Інституту місцевого розвитку

Заміна 5 котлів на 2 сучасних дасть економію до 25% газу, крім цього – ще й біокотел потужністю 1,5 МВт/

Проте частина фахівців, які розуміються на теплоенергії та альтернативних видах палива, сумніваються в доцільності реалізації проекту. Говорять: нащо витрачати такі гроші, а це кілька мільйонів грн., якщо можна просто модернізувати старі котли і за рахунок цього знизити обсяги споживання природного газу. Експерти вимагають повного економічного обгрунтування, їх цікавлять розрахунки, зокрема витрати на паливо та вплив на екологію. Переробка соломи, говорять, супроводжуватиметься потужними викидами в атмосферу. Чоні хмари над містом-курортом, певні, не потрібні.

Стрічка новин