Сьогодні у всьому світі відзначають День книги і авторського права

Запровадили його понад 10 років тому для розвитку книжкової справи. Дату обрали не випадково, саме 23 квітня народилося чи померло багато відомих письменників, наприклад Сервантес, Шекспір, Лопе Де Вега, Дрюон, Валеджо і Набоков. З нагоди свята наші кореспонденти завітали до одного з книжкових магазинів міста і дізналися, якій літературі надають перевагу читачі. Про уподобання полтавців і захист авторських прав дивіться у нашому сюжеті.

Перші паперові книги з'явились в Європі у XIIІ столітті і вважалися розкішшю. До цього сторінки виготовляли з пергаменту або шкіри телят, обкладинки ж були дерев'яними. За часів пізнього Середньовіччя, коли з'явилися громадські бібліотеки, книжки приковували до полиць або столів, щоб їх не вкрали. Нині ж вільний доступ до книжкової продукції має кожен. Щоправда, із появою інтернета українці все рідше беруть до рук паперові видання.

/Бліци

- Онуку 8 років, сидить біля комп'ютера, заставляю, але він не розуміє цього

- Звичайно, читаємо, тим більше зараз проходить виставка у бібліотеці, відвідували, ми читаємо, діти читають. Українці взагалі начитаний народ

- Багато часу немає, щоб читати книги, інколи доводиться ще й в інтернеті почитати, але книга є книга, як її можна не читати?

- У нас дуже багато було книг, але довелося їх продати, життя заставило, було дуже шкода/

Щоб нагадати людству, що друковане слово – скарбниця мудрості, 23 квітня у всьому світі відзначають День книги і авторського права. Нині в Україні працюють сотні вітчизняних видавництв, які постачають на ринок різноманітну літературу: дитячу, художню, наукову, психологічну. Цей перелік можна продовжувати ще довго. Лише в одному із полтавських магазинів – понад 40 тисяч найменувань книжкової продукції. Читати є що, були б гроші. Вартість одного примірника коливається від 15 до 500 грн. Ціна залежить від якості паперу, оформлення, кількості сторінок і, звичайно ж, видавництва, у вітчизняних – дешевше. У працівників книжкової крамниці ми поцікавились: книги яких авторів полтавці шукають найчастіше.

/Оксана Костенко, продавець-консультант книжкового магазину

Дитяча – це Нестайко, Чуковський, Ено Рауд, Тамара Крюкова. Із жіночого чтива – Сесілія Ахерн, Донцова, Марініна, Шилова, Вербер, Вишневський, Деніал Кіз/

На перших сторінках більшості книг можна прочитати «охороняється законом про авторське право, частина цього видання не може бути використана чи відтворена у будь-якому вигляді без дозволу автора». Таким чином, пояснюють юристи, письменники захищають себе, своє авторство.

/Світлана Зубарєва, в.о. начальника ГУ юстиції у Полтавській області

Є Державна служба інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, для реєстрації авторського права подається заявка. Розгляд заявки і прийняття рішення про реєстрацію авторського права на твір здійснюється протягом одного місяця з дня надходження до служби правильно оформлених документів/

Реєстрація авторських прав в Україні не обов'язкова, але ця процедура необхідна, зокрема, щоб зафіксувати дату написання твору та вимагати збереження його цілісності.

Стрічка новин