Чорнобильці страждають від нестабільності

На Полтавщині проживає понад 23 з половиною тисячі людей зі статусом постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи. Нинішня нестабільність в державі не повинна відобразитись на ліквідаторах аварії та їхніх сім'ях, зазначали на координаційній раді з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради. Окрім питань, які стосуються проблем чорнобильців, говорили й про проведення децентралізації влади в Україні. Цей процес планують завершити до кінця року.

Майже 28 років минуло відтоді, як сталася аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Ліквідуючи її наслідки, тисячі полтавців втратили здоров'я та отримали інвалідність. Найболючіше для них питання нині, говорять чорнобильці, – нестача ліків та коштів на їх придбання.

/Микола Дибін, голова обласного громадського об'єднання «Фонд інвалідів Чорнобиля»

Буквально вчора я зайшов і взяв набір ліків, які беру завжди, проте якщо раніше я витрачав 30 грн., то вчора заплатив 59 грн. за ті ж самі пігулки/

Забезпечення чорнобильців ліками, а також інші питання, які непокоять ліквідаторів, обговорювали на координаційній раді за участю голів районних, міських рад та представників чорнобильських організацій області. Нині в області – понад 23 тисячі постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та 3600 інвалідів Чорнобиля.

/Василь Куксань, представник Лубенської організації «Союз Чорнобильців»

На сьогодні в Лубнах і Лубенському районі пішли з життя, ви тільки вдумайтесь, 698 ліквідаторів/

На Полтавщині не всі дружини померлих чорнобильців мають статус вдів ліквідаторів аварії, а отже, не отримують фінансової підтримки від держави. Чимало проблем виникає саме через недосконалу законодавчу базу – постанову Кабміну №1210 про соціальний захист даної категорії полтавці вважають несправедливою. Документ, говорять, не регулює деяких питань: у тих, хто провів в Чорнобилі кілька днів, пенсія іноді більша, ніж у людей, які ліквідували катастрофу упродовж місяців. На засіданні заспокоїли чорнобильців: в обласному бюджеті відшукають кошти, щоб підтримати їх фінансово. По завершенню координаційної ради провели конференцію, на якій теж говорили про проблеми чорнобильців та необхідність децентралізації влади в Україні.

/Володимир Марченко, перший заступник голови Полтавської ОР

Сьогодні на зустрічі у нас будуть фахівці з Києва, вони розкажуть про проект закону про місцеве самоврядування, про адміністративну територіальну реформу. Думаю, буде нагода почути колег, виразити свої думки, побажання, щоб ця робота була колегіальною/

Децентралізація влади передбачає, що державні адміністрації перетворять на виконкоми та створять нові органи на зразок французьких префектур. Замість міст обласного значення будуть громади, до яких увійдуть розташовані поруч населені пункти. На Полтавщині, наприклад, залишиться лише 4 райони, громади об'єднаються довкола Миргорода, Лубен, Кременчука та Полтави. Це зокрема, дозволить вирішити демографічні проблеми, адже люди матимуть робочі місця і не боятимуться створювати сім'ї.

/Юрій Ганущак, радник Міністра регіонального розвитку і будівництва

Ефективність витрачання коштів різко підвищиться, бо нині більшість сільських громад не спроможні виконувати повноваження, які їм надаються, там немає джерел формування бюджету/

Реалізувати задумане планують вже до кінця цього року.

Стрічка новин