Полтавські фахівці чекають від Верховної ради документацію для маркування продуктів, що містять алергени

Гарантовано 1% всього населення Європи та Америки має генетичну спадковість до розвитку целіакії. Іншими словами, фахівці називають це алергією на білок – глютен. Він міститься у таких продуктах, як пшениця, ячмінь, овес. І додають, схильні до цього захворювання – ще й до 8 процентів тих, хто потерпає від цукрового діабету. У Полтаві працює є обладнання для визначення вмісту алергенів у продуктах, але українці і далі не знають точно, що вони їдять, та продовжують ризикувати життям і здоров'ям, особливо – дітей. Чому так – дивіться далі.

Один із 200-300 дітей європейської раси хворіє на целіакію. Недугу лікарі пов'язують із роботою шлунково-кишкового тракту. Протягом довгого часу вона може не видавати себе. Проблеми починаються із введенням додаткового харчування: манної каші чи дитячої суміші. Малюк стає кволим та тривожним, погано харчується і має порушення випорожнень.

/Андрій Бєлорус, завідуючий неонатальним блоком Перинатального центру

Пов'язують, скоріше за все, і моя така думка, – зі спадковим фактором. Але проявлятись воно може після вірусних захворювань. Це, наприклад, ентеровіруси та ті, що зачіпають кишківник/

На тлі алергії на глютен у хворих часто виникають й інші недуги, адже їх організм не засвоює та не отримує багато необхідних речовин. Тому до лікування гастроентерологи мають додавати вітаміни, ферменти, пробіотики. Але таку проблему фахівці називають не суто медичною.

/Андрій Бєлорус, завідуючий неонатальним блоком Перинатального центру

Перша причина – це наше суспільство, яке не може змиритися з тим, що дитині забороняють їсти тістечка чи торти. Батьки говорять: як же так, залишити дитину без хліба? Це важко перебороти та змусити сім'ю ставитися серйозно до такого захворювання/

Знайти глютен та інші алергени у продуктах можуть у держпідприємстві «Полтавастандартметрологія». Це той самий придбаний нещодавно потужний імуно-ферментний аналізатор.

/В КАДРІ: Ми вставляємо планшет з підготовленими пробами/

Він визначає наявність алергенів, їх кількість та навіть сліди небезпечних складових у продуктах харчування. Для хворих на целіакію це важливо, адже для них єдиний спосіб лікування – повна відмова від глютеновмісних харчів.

/Надія Ремізова, начальник науково-дослідного випробувального центру харчових продуктів ДП «Полтавастандартметрологія»

Мова йде про те, що навіть невеликі кількості можуть спричинити розвиток хвороби і алергій потужних. Це від незначних реакцій, таких як свербіж, чхання, почервоніння очей до, на жаль, летальних випадків/

Але через неприйняту Верховною Радою документацію українці й досі не знають, що саме вони їдять. Бо дослідження та маркування на упаковках – нині лише за бажанням виробників. Фахівці бідкаються: залишається чекати на прийняття пропозицій, хоча це триває вже не перший рік.

/Надія Ремізова, начальник науково-дослідного випробувального центру харчових продуктів ДП «Полтавастандартметрологія»

Неодноразово і лікарі, і фахівці звертались до Верховної Ради про затвердження маркування щодо визначення, про маркування глютену. Ми маємо, користуємося тими документами, які розроблені ВООЗ і ми просто поінформовані, читаємо і знаємо/

Між іншим, спеціалісти називають відомих 80 алергенів та їх груп, що наразі містяться практично в усіх продуктах харчування.

Стрічка новин