Сьогодні – день літнього сонцестояння

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/VZ_TVLrEgPCPs

Сьогодні – унікальний день у році, адже лише раз на 365 днів відбувається літнє сонцестояння. Цей день знаменує початок літа в Північній півкулі Землі і початок зими – в Південній. Тільки 21 червня тривалість світлового дня становить більше 16 годин.

«Літо – це пора року, коли дуже спекотно, щоб займатися речами, якими займатися взимку було дуже холодно». Так словами Марка Твена можна охаректеризувати цю пору. Крім того, тільки у червні відбуваються унікальні астрономічні явища, розповідає молодший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії Микола Тищук. Одне із таких – сонцестояння. 20 або 21 червня цього дня у році Сонце піднімається найвище.

/Микола Тищук, молодший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії

Вісь Землі нахилена до площини орбіти на 23 градуси. Якраз оцей нахил осі направляється в цей день в сторону сонця. І тому північна півкуля найбільше освітлена. І цей день – це початок астрономічного літа/

Натомість для Південної півкулі, продовжує Микола Тищук, цей день – початок зими. Адже там відбувається зимове сонцестояння. Цьому просте пояснення: протягом року навесні й на початку літа Сонце щодня підіймається усе вище над обрієм, а в момент літнього сонцестояння зупиняється й змінює свій рух на зворотний. Потім воно щодня опускається усе нижче, й зрештою, у момент зимового сонцестояння, знову змінює свій рух на зворотний й починає підійматися, зазначає спеціаліст. В цей час ми можемо спостерігати найдовшу тривалість світлового дня.

/Микола Тищук, молодший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії

Для наших широт виходить так, що день буде більше 16 годин, а ніч – менше 8 годин/

Саме довгі літні дні, зазначає етнограф Ростислав Шевченко, часто слугували не лише моментом відпочинку перед збором врожаю, а й завдавали чимало шкоди населенню. Особливо – в часи козаччини.

/Ростислав Шевченко, етнограф

Це був час, коли короткі ночі, дуже довгі дні. Саме тоді татари тут панували. Життя населення було пов'язане і відбувалося тільки вночі. Вдень переховувалися/

На час літнього сонцестояння, розповідає етнограф, давні слов'яни святкували день Купала – Бога земних радощів. Тому й зараз у багатьох людей сонцестояння асоціюється з язичницькими обрядами поклоніння силам природи та духам, зокрема, з поклонінням Сонцю та ворожінням.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію