Цикл «Пам'ятники Полтави»: Меморіал Солдатської слави

Ми продовжуємо цикл сюжетів про пам'ятники нашого міста. Сьогоднішня розповідь – про один з головних монументів, який нагадує мешканцям про події Великої Вітчизняної війни. Меморіал Солдатської слави відкрили у 1969 році на території парку імені Івана Котляревського. Більше про історію його встановлення знає Крістіна Брігіда.

Меморіальний комплекс Солдатської слави знаходиться на жвавій вулиці Фрунзе. Сотні полтавці щодня поспішають повз нього на роботу чи навчання. На вихідних тут завжди людно, адже поряд розташовується затишний парк. Утім справжньою Меккою Меморіал Солдатської слави стає напередодні 9 травня та 23 вересня. Сюди приходять, аби вшанувати пам'ять загиблих у часи Великої Вітчизняної війни. Колись на цьому місці розташовувалося міське кладовище. У 30-х роках минулого століття його закрили, розповідає почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України Валерій Волосков.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

Під час окупації Полтави фашистами, вони тут, на цьому кладовищі, розстрілювали і громадян, і військовополонених. І саме тому в цих місцях було створено Меморіал солдатської слави. Причому, на території старого кладовища, та частина, де ми знаходимося, тут військові поховані, а через дорогу там - цивільне населення/

У 1969 році вирішили на цьому місці відкрити Меморіальний комплекс солдатської слави. Його авторами виступила група полтавських скульпторів і архітекторів, серед яких Лев Вайнгорт, Ігор Мезенцев, Георгій Кислий. Нині площа меморіалу займає близько 1 гектару.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

В центрі меморіалу - тригранний обеліск з граніту висотою 22 метри. На ньому слова: «Слава героїв безсмертна». Поруч - шестиметрова фігура воїна. Солдат в руках тримає щит, на якому зображений пам'ятник Слави і солдат ніби охороняє спокій загиблих друзів/

Біля підніжжя монументу палає Вічний Вогонь. Привезли його з Києва, з могили Невідомого солдата. У день відкриття меморіалу його запалив двічі Герой Радянського Союзу генерал-полковник Олександр Родимцев. На центральній алеї пам'ятного місця - могили воїнів, які віддали своє життя, захищаючи Полтаву. Олексій Зигін, Степан Кондратенко, Василь Балакін та багато-багато інших солдатів, офіцерів, головнокомандучих військами знайшли тут свій останній прихисток. Деякі захоронення, які знаходяться тут, робилися зовсім нещодавно. Коли в Естонії демонтували пам'ятник Радянському солдатові, звідти до Полтави відправили прах гвардії старшого сержанта Степана Хапікала та капсулу із землею з могили старшини медичної служби Олени Варшавської. Нині ці два найновіших захоронення знаходяться найближче до самого пам'ятника.

Стрічка новин