Ми продовжуємо цикл сюжетів про пам’ятники Полтави

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/zRXHo23VgP8Mv

Сьогодні – історія про монумент на місці відпочинку Петра І. Пам’ятник встановили до 140-ої річниці перемоги у Полтавській битві. За час свого існування він зазнав певних змін. Яким був первісний вигляд пам’ятника, дізнавалися Крістіна БрігІда і Максим Мовсесян.

Колись на цьому місці знаходився будинок козака Магденка. У 1709 році на другий день після перемоги у славнозвісній Полтавській битві у ньому відпочивав сам Петро І. Тоді у козака Магденка квартирував і полковник Келін. Кілька днів, проведених у цьому будинку, стали поштовхом для встановлення на цьому місці пам’ятного знаку. У 1804 році будинок за наказом тодішньої влади зруйнували. А на майданчику навпроти Спаської церкви з'явився монумент. Його створенням займався Олександр Брюллов – старший брат художника Карла Брюллова.

/Оксана Сальнікова, зав. відділом охорони культурної спадщини Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви»

Цікавий той факт, що цей пам’ятник був виготовлений за новою методикою - методикою гальванопластики і виготовив його Йоганн Гамбургер у Санкт-Петербурзі у власній майстерні за кресленнями Олександра Брюллова./

У Полтаву готовий пам’ятник доставили 11 березня 1849 року, а в червні цього ж року урочисто відкрили. Монумент пережив буремний час революційних потрясінь. А в 30-х роках через ідеологічні питання його розібрали. Утім місце біля Спаської церкви було порожнім недовго. Уже в 39-році, якраз до 230-ої річниці битви під Полтавою, пам'ятник повернули на звичне місце, але з деякими змінами. Табличка з посвятою монументу імператору Миколі І, яка знаходилася над горельєфним зображенням лева, з невідомих причин зникла.

/Оксана Сальнікова, зав. відділом охорони культурної спадщини Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви»

У 1939 році все це обумовили тим, що ця дошка прийшли в негодність і тому вирішили її не поновлювати. Вже після Другої світової війни було прийнято рішення про відбудову оливи і реставрацію пам’ятників. У 50-х роках пам’ятник від реставрували, а дошка так і не повернулися на місце./

У верхній частині пам'ятника – щит і меч, на щиті – шолом і лаври переможця – символ яскравої перемоги у Полтавський битві, а горельєфне зображення лева – символ могутності і спокою.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію