Ми продовжуємо цикл сюжетів про пам'ятники Полтави

Сьогоднішня історія – про монумент, присвячений письменнику Миколі Гоголю, який можна було б і не побачити у місті. Період від задумки до реалізації ідеї спорудження розтягнувся на довгих 25 років. Більше про історію встановлення пам'ятника Миколі Гоголю знає Крістіна Брігiда.

Пам'ятник Миколі Гоголю міг би і не з'явитися у Полтаві. Цьому сприяла низка об'єктивних причин. Вперше про встановлення пам'ятника заговорили перед 100-річним ювілеєм письменника.

/Віталій Павлов, начальник відділу туризму і культурної спадщини управління культури Полтавського МВК

Саме напередодні 1909 року інтелігенція Полтавської губернії вперше підіймає питання про увічнення пам'яті нашого земляка саме в губернському тоді центрі, місті Полтава./

Але цей рік позначився ще однією визначною датою – 200-річчям перемоги у Полтавській битві. Тож про монументальне увічнення автора «Мертвих душ» на час довелося забути. Утім від цієї ідеї у губернському місті не відмовилися, навпаки – намагалися прискорити спорудження пам'ятника.

/Віталій Павлов, начальник відділу туризму і культурної спадщини управління культури Полтавського МВК

Була організована благодійна підписка зі збору коштів на спорудження цього пам'ятника у Полтаві. І полтавці ще з самого початку вирішили, що автором пам'ятника повинен бути уродженець Полтавської губернії./

Такого скульптора знайшли. Ним став наш земляк Леонід Позен. У 1913 році пам'ятник Гоголю уже був готовий до відкриття, не вистачало лише п'єдесталу. Його виготовили у майстерні Леоніда Позена у Фінляндії. Але події Першої світової війни, Жовтнева революція, громадянська війна відклали час відкриття пам'ятника. І лише 1934 року монументальна скульптура Миколи Гоголя з'явилася на затишній липовій алеї у Полтаві.

У 2009 році у Миколи Гоголя з'явилися нові сусіди. Біля письменника розташувалися герої його найвідоміших творів. Тепер фігури Солохи, Вакули, Тараса Бульби прикрашають одну з найзатишніших алей Полтави.

Стрічка новин