Із початку року набув чинності Закон України «Про безоплатну правову допомогу»

Втім, реалізація пакету документів передбачає етапність аж до 2017, тож цьогоріч розраховувати на безкоштовну підтримку фахового захисника можуть лише певні особи. Аби вони її отримали, свою роботу розпочав Полтавський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Більше про його функції, обов'язки і загалом сам профільний закон – у наступному матеріалі.

З 1 січня 2013 року набув чинності Закон України «Про безоплатну правову допомогу». Відповідним розпорядженням КМУ схвалено цільову програму розвитку системи безоплатної правової допомоги, яка розрахована на період до 2017 року. Зокрема першим етапом реформування і виконання вимог Закону і обумовлене створення відповідних центрів в усіх областях України. Вони діятимуть як неприбуткові бюджетні установи і фінансуватимуться із державного гаманця. Цьогоріч на безоплатній основі передбачено допомагати затриманим особам в адміністративному і кримінальному процесах.

/Олександр Дзюбенко, директор Полтавського обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

На сьогоднішній день центр взяв на себе функції по забезпеченню надання захисту особам в кримінальному процесі і особам, затриманим в адміністративному і кримінальному процесі. Тобто це ті випадки, коли участь адвоката в кримінальному провадженні є обов'язковою, коли мова йде про затримання осіб по кримінальному чи адміністративному провадженню/

Функції і завдання такої допомоги – недопустити порушення прав та свобод громадян, стосовно яких вирішується питання обмеження волі. Установа працює згідно з порядком інформування центрів про затриманих осіб.

/Олександр Дзюбенко, директор Полтавського обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

У будь-якому випадку затримання уповноважена особа правоохоронних органів зобов'язана негайно повідомити центр про такий випадок. В свою чергу центр зобов'язаний протягом 1 години прийняти рішення про призначення адвоката і забезпечення прибуття протягом години на місце затримання такої особи. Законодавець передбачає, що відмова від захисника може мати місце тільки в присутності захисника/

За більш ніж тиждень роботи центру, зазначає Олександр Дзюбенко, від уповноважених осіб вже надійшло більше десятка повідомлень, а самим центром укладено більше півсотні контрактів із адвокатами, які і надаватимуть допомогу визначеній категорії громадян.

На виконання вимог документу і відповідної цільвої програми, пояснює фахівець, із 1 січня 2014 року законом визначений перелік категорій громадян, яким буде надаватися допомога в цивільному і адміністративному судочинстві.

Стрічка новин