Зведення Монументу Слави у нашому місті до 100-річчя Полтавської битви обійшлося у 150 тисяч карбованців

Полтавська телевізійна студія «Місто» започатковує цикл сюжетів про пам'ятники та пам'ятні місця нашого міста. Полтава має дійсно багату історію, яку свого часу увічнили у бронзі та мармурі відомі скульптори та архітектори. Сьогоднішня розповідь – про пам'ятник, який вже давно став візитівкою Полтави. Монумент Слави встановили на честь 100-річчя перемоги у Полтавській битві. Більше про історію його створення знають Крістіна Брігіда і Сергій Сепітий.

Полтавська битва назавжди вписала назву нашого міста у всесвітню історію.

Про події 1709 року ще довго говоритимуть пам'ятники та пам'ятні місця у Полтаві та на околицях міста. Одним із таких є Монумент Слави, який височіє у центрі Круглої площі. Він нагадує полтавцям про перемогу над шведами у 1709 році. Увічнити цю по-справжньому знакову подію у місті планували ще наприкінці 18 століття.

/Валерій Волосков, Почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

Автором цього проекту першого був полтавський архітектор Амвросимов. Його ідею переробив, творчо доповнив петербурзький архітектор Тома де Томон. Планувалося, що до 1809 року пам'ятник буде в Полтаві створений/

Але не так сталося, як гадалося. Розпочавши у 1805 році роботи по зведенню пам'ятника, їх не встигли завершити вчасно. У 1809-ому встановили лише чавунну колонну. Решта оздоблення з'явилася на пам'ятнику тільки у 1811 році. Будували монумент усім світом: чавунну колону привезли з Луганська, бронзові прикраси відливали у Петербурзі, орла створили у Москві. Зведення цього монументу того часу стало дійсно грандіозною подією у житті Полтави і коштувало місту 150 тисяч карбованців. Його відкриття супроводжувалося грою міського оркестру, ансамбль Круглої площі прикрасили вогниками, а увечері мешканці Полтави побачили феєрверк. У місті принагідно до відкриття монумента навіть видали спеціальну пам'ятну медаль. Саме ж місце для спорудження монументу, розповідає Валерій Волосков, обрали не випадково.

/Валерій Волосков, Почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

За переказами, саме там, де ми з вами знаходимося, наступного дня після Полтавської битви відбулася зустріч захисників Полтавської фортеці, які прийшли звідти, зі східної частини Полтави (район Соборного майдану нинішнього) і воїнів Петра І, які прийшли з поля Полтавської битви. Це з західної частини/

17-метрова колона, увінчана бронзовою скульптурою орла, – таким знають Монумент Слави полтавці та гості міста. За час свого існування він майже не зазнав змін. Чого не скажеш про ставлення мешканців до нього. На сьогоднішній день у багатьох він викликає суперечливі думки. З одного боку Монумент Слави – центральний пам'ятник перемоги над шведами у Полтавській битві, з іншого – ця подія стала переломним моментом у ході Північної війни і засвідчила остаточне перетворення України на провінцію Російської імперії. У тому чи іншому випадку, пам'ятник став чудовою окрасою Круглої площі. І сьогодні він є на весільних світлинах ледве не всіх молодят, у фотоальбомах полтавців, на сувенірних виробах.

Стрічка новин