23 листопада 1941 року в окупованій Полтаві почалися масові розстріли жителів міста

Близько 5 тисяч євреїв покояться на території сучасного парку, де розташований пам'ятник Скорботній матері. Саме цього дня, 23 листопада, в окупованій Полтаві почалися масові розстріли жителів міста. Це, говорять краєзнавці, – одна з найтрагічніших сторінок Полтави.

Полтавський краєзнавець Віктор Дмитренко чимало років свого життя присвятив збору відомостей про життя полтавців під час окупації. У тому числі, і фактам масових розстрілів городян у колишньому військовому тирі поряд із вулицею Пушкарівською. Історик зазначає: зона розстрілу проходила біля Червоних казарм.

/Віктор Дмитренко, краєзнавець

Вона починалася із середини заводу «Лтава» і закінчувалася ось тут, посеред Парку Скорботної матері. Ми знаходимося на Алеї розстрілу, де проходив тир військової частини, де тренувалися солдати в тирі/

Таку інформацію, продовжує Віктор Дмитренко, він отримав завдяки протоколу допиту колишнього помічника начальника поліції Полтави Сергія Мирошниченка, якого допитували 19 січня 1944 року. Цей документ краєзнавець знайшов в архіві управління СБУ. Саме 23 листопада 1941 року було розстріляно близько 5 тисяч євреїв. За інформацією, взятою із документу, в розстрілах брала участь лише жандармерія, а поліція охороняла навколишню місцевість, де проводилися розстріли. Тоді вбивали людей цілими сім'ями, наголошує Віктор Дмитренко.

/Віктор Дмитренко, краєзнавець

Розстрілювали всіх підряд – жінок, дітей, старих, були крики, дехто від переляку падав в яму живим, цей день для нас є траурним/

Сьогодні ж відпочиваючі на території парку Скорботної матері, переймається чоловік, дедалі частіше забувають про те, що у цій землі покояться тисячі людей. І не завжди ведуть себе відповідним чином. Крім того, керівництво установ, які розташовані поряд, теж не байдужі до подій тих часів. Так у будівлі Полтавського окружного суду, що розташований на території Червоних казарм, навіть створено невеликий музей.

/Євген Зіненко, керівник апарату Полтавського окружного адміністративного суду

Ми знаходимося тут недавно, і керівництво суду вирішило виділити кімнату, де б зберігалися документи з історії не лише суду, а й того місця, де він розташований. В тому числі – парку Скорботної матері/

Всіх небайдужих громадян Євген Зіненко закликає долучитися до розширення експозиції музею і поділитися цікавими експонатами з життя рідного міста.

Стрічка новин