Цикл «Вулиці Полтави»: вулиця Монастирська

Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці Полтави. Сьогоднішня історія – про вулицю, яка раніше мала назву Радянська. Сьогодні її знають, як Монастирську. Веде вона до Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря. А колись на ній також розташовувалися інші релігійні споруди. Які саме – у сюжеті Крістіни БрігІди.

Вулиця Монастирська з'явилася на мапі Полтави у ХІХ столітті. На своєму сьогоднішньому місці вона існувала і раніше, але не входила до загальноміської мережі. Лише після надання Полтаві статусу губернського міста та появи в його центрі адміністративних будівель, вулиця Монастирська зайняла своє місце у загальноміській мережі. Від ансамблю Круглої площі відходило 8 радіальних вулиць. Однією з них і стала Монастирська. На той час кожна з цих вулиць закінчувалася певною домінантою.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею

Перша домінанта – це Свято-Успенський собор, який стояв на центральній вулиці, і це головна вісь, на якій тримався центр, а інша домінанта – це Полтавський Хрестовоздвиженський монастир, який був заснований у нашому місті у 1650 році/

Саме до останнього і вела вулиця Монастирська. Починаючись від колишньої Олександрівської, нинішньої Жовтневої, закінчувалася вона у Здихальному яру. Зараз – на перетині з вулицями Луговою та Нариманівською. На початку Монастирської розташовувалися дві адміністративні будівлі: губернські присутственні місця та будинок цивільного губернатора. За ними на місці сучасного студентського парку також знаходився сквер, але мав він дещо інше призначення.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею

За присутствєнними місцями був невеликий сквер, який було виділено для будівництва німецької лютеранської кірхи, яка там була збудована у 1881 році і освячена на ім'я святих апостолів Петра і Павла/

Німецьку кірху спіткала доля інших релігійних споруд у 30-ті роки ХХ століття. У 1933-ому вона була зруйнована. Утім на цьому німецька історія цієї частини Полтави не завершилася. У першій половині ХІХ століття до нашого міста прибули німецькі колоністи, запрошені сюди генерал-губернатором. Мешкали вони саме в цьому районі. Цю традицію продовжили і в ХХ столітті. З приводу маленького будиночка навпроти колишньої Другої чоловічої гімназії існують різні суперечки. За деякими з них, у цій будівлі 1 червня 1942 року відпочивав Адольф Гітлер під час свого візиту до Полтави. Далі по вулиці Монастирській раніше розташовувався архієрейський двір. Він був недалеко від монастиря, де проходили основні служби. У 20-х роках на цьому місці з'явився військовий госпіталь. Приблизно у цей же час вулиця змінила свою назву. Із 1923 року усі знали її як Радянську. За часи незалежної України вулиці повернули старе найменування – Монастирська.

Стрічка новин