У Полтаві для вивчення з'явився предмет «мова жестів»

Втім, доступний він тільки для учнів, які здобувають професійні навики у 23-му ПТУ. До цього часу, стверджують сурдоперекладачі, подібного навчання у нашому місті не було. Навіщо потрібні такі навички учням, дізнавались Інна Безугла та Максим Мовсесян.

/В кадрі

Фрагмент уроку у групі учнів, що мають вади слуху/

Такий вигляд має урок у 120 групі 23 полтавського професійно-технічного училища. Ці учні мають вади слуху, тому для їх більшості цей світ існує тільки у сприйнятті візуальному. А через очі можна передати лише жести, говорять їх викладачі. Владислав – член збірної команди України з боулінгу, він навчається у групі майбутніх облицювальників-плиточників гіпсокартонних конструкцій не тільки заради освіти.

/Владислав Яловега, учень 120 групи

Я вступив сюди, щоб отримати життєвий досвід, практичні навики і для того, аби спілкуватися зі своїми однолітками/

Таких груп, де навчаються з вадами слуху, нині в ПТУ дві. Лише цього навчального року у них з'явився такий предмет, як мова жестів. Дві години на день вони вивчають рідну для них мову.

/Наталія Московець, перекладач мови жестів

Навчати професії, специфічній професії, можна лише тоді, коли ти розумієш значення слова. Так і виходить: ми спочатку вивчаємо слова у жестовому виконанні, а потім приходимо на лекцію до викладача. Тоді ми розумієм, про що йдеться, і можемо спілкуватися на будь-які теми/

До кожного уроку включають роботу зі словником, адже є багато, на перший погляд, звичайних слів, які для цих учнів не відомі.

/Поліна Лукашина, майстер виробничого навчання

В нас є діти, які слабо чують, і вони трохи чують і говорять. Вони так само в інтернаті звикають до жестової мови і розвиваються на тому ж рівні, а могли б набагато краще/

Навчають учнів ПТУ за спеціальною програмою - єдиною в Україні. У ній передбачені технічні і культурологічні терміни, екскурсії до музеїв і на будівництво, говорить Наталія Московець, яка також створювала цю програму. А ось зазвичай українці вивчають мову жестів лише у сім'ях.

/Наталія Московець, перекладач мови жестів

В Полтаві таких курсів немає. Курси є лише в Києві, у навчально-відновлювальному центрі УТОГ. Звичайно, можна вивчати приватно жестову мову (але це зовсім інше), або вивчати при церквах/

Виховання нечуючих дітей залишається проблемою для України, вважає Наталія Московець, адже вводити людину до світу чуючих без викладання рідної мови жестів неможливо.

Стрічка новин