Цикл «Вулиці Полтави»: вулиця Конституції

Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці нашого міста. Сьогоднішня розповідь – про вулицю Конституції, на якій розташовується одна з найвпізнаваніших споруд Полтави – Краєзнавчий музей. Поряд із ним – Сонячний та Петровський парки, де полюбляють відпочивати полтавці та гості міста. Якою була площа перед колишнім будинком Полтавського земства у ХІХ столітті та які ще цікавинки знаходяться тут, дізнавалися наші журналісти.

На початку свого існування сучасна вулиця Конституції знаходилася на рубежі полтавської фортеці. На відкритій території перед нею у 1804 року тодішня влада хотіла звести будинки генерал-губернатора і віце-губернатора. Але згодом усі адміністративні будівлі Полтавської губернії вирішили об'єднати в один архітектурний комплекс – ансамбль Круглої площі. Для відкритого простору перед колишньою полтавською фортецею знайшли інше застосування.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею

Частину еспланади – це зараз територія Сонячного парку – зайняв базар, а іншу частину використовували також у якості однієї з точок торгівлі, але скоріше розваги. На цій території свої шатри піднімали цирки, балагани, тут були розбиті каруселі й інші такі заходи, які використовувалися як під час Іллінського ярмарку, так і під час торгових днів/

Згодом знов постало питання забудови вільної території. У 1903 році розпочали зведення будинку Полтавського губернського земства. Місце перед ним вирішили засадити деревами та утворити парк. Відкриття Петровського парку присвятили 200-ій річниці перемоги у Полтавській битві. У 30-х роках ХХ століття територію колишнього Іллінського ярмарку перетворили на рекреаційну зону. У той час поблизу цього місця знаходився будинок лялькового театру, палац-піонерів. Тож у парку завжди було багато малечі. Спочатку він мав назву Першотравневий, пізніше його перейменували на Піонерський або Дитячий. У часи Радянського Союзу Петровський парк займав особливе місце в житті мешканців Полтави, тому що в період революції там були поховані загиблі червоноармійці брати Литвинови. Із цього почалася меморіальна історія парку. У 40-х роках до нього винесли могили загиблих радянських офіцерів і солдатів – визволителів Полтави. Згодом їхній прах розташували у Меморіалі солдатської слави. Утім, крім меморіальної історії, ця вулиця має ще одну особливість.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею

Цю вулицю можна назвати кінотеатровою, бо на початку стояв «Патеграф», а в кінці – кінотеатр «Маяк». Слід згадати, що тут був і пракінотеатр. Це так званий біоскоп Заллера, який в літні місяці розважав полтавців у Петровському сквері/

Сьогодення Петровського парку не надто відрізняється від його історії. Зараз у затінку його дерев також відпочивають полтавці, бавляться діти, милуються красою фонтанів гості нашого міста. На сучасній вулиці Конституції знаходиться візитівка Полтави – будинок Краєзнавчого музею, а також пам'ятник Тарасові Шевченку.

Стрічка новин