Цикл сюжетів «Вулиці Полтави»: вулиця Чапаєва

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/8GXE9XM1hWxvg

Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці Полтави. Сьогодні мова піде про вулицю Чапаєва, яка щодня збирає тисячі полтавців та гостей міста. Її популярність пояснюється розташуванням базару. Потреби купців ця артерія обслуговувала і раніше. Більше про історію вулиці розкажуть наші журналісти.

Вельми людна вранці та затишна і тиха увечері – такою знають полтавці вулицю Чапаєва. З’явилася вона у середині ХІХ століття, коли наше місто розширювало свої кордони ближче до рівнинної території. У той час вулиця називалася Всесвятською, розповідає старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею

Подібні назви, як, наприклад, Різдвяна, Преображенська, відповідають тим церквам, які знаходилися у даній місцевості. Всесвятська свідчить про те, що там, скоріш за все, була церква, освячена в ім’я всіх святих/

Така церква дійсно існувала на території Полтавського міського кладовища. На початку ХІХ століття останню разом із релігійною спорудою перенесли далі по Кобеляцькій вулиці (нинішня Фрунзе), а назва Всесвятська так і залишилася на мапі старої Полтави. Тягнулася вона від вулиці Кобеляцької до Сінної.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею

Цю територію називали Новоселівкою, вона складалася із декількох районів, які почали знову забудовувати. Зокрема, територію старого міського кладовища віддали під Новоселівський базар, який почали називати Новим базаром/

Ця назва залишилася зараз у найменуванні вулиці Новобазарної, продовжує пані Наталія. Новий базар повинен був зняти навантаження з торговища, яке знаходилося на території сучасного Сонячного парку. На вулиці Всесвятській почали будувати споруди, які відповідали потребам тодішніх купців: доходні будинки, склади, крамниці. Початок вулиці за 200 років майже не змінився. Про це свідчать великі вікна перших поверхів будинків – раніше тут були вітрини магазинів. У буремні 20-і роки ХХ століття прийшов час змінювати назви. Про Всесвятську церкву забули, натомість у 1923-ому увічнили назву Комінтерну. На час існування цієї вулиці у Полтаві вже була вулиця Чапаєва. На сьогоднішній день вона названа на честь Войкова. А герою Громадянської війни віддали колишню вулицю Всесвятську. Перейменування відбулося ще до початку Великої Вітчизняної війни. Тоді ім'я червоного командира було досить популярним, і вулиці, названі на честь нього, з'явилися ледве не в кожному місті Радянського Союзу. Проте ця назва відповідає і певним подіям, пов'язаним з життям Полтави. Після Громадянської війни у нашому місті розташовувалася штаб-квартира 25-ої стрілецької дивізії, яку називали Чапаєвська. Нею за життя і командував червоний командир.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію