385 років тому вийшов перший словник української мови

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/7yoIGkY5gPC8U

Його зміст переважно складався зі слів церковнослов'янської мови. Автор же видання - Памво Беринда був архітипографом Києво-Печерської лаври. Якими ж словниками користуються вже сьогодні полтавці, досліджували наші журналісти.

У 1687 році світ побачив перший словник української мови.

«Лексікон слов'яннорусскій і імен толковання» Памви Беринди. В ньому близько 7 тисяч слів — загальних та власних назв переважно тогочасної церковнослов'янської мови з перекладом та тлумаченням їх українською літературною мовою початку 17 століття. У сучасному ж тлумачному словнику вже можна знайти близько 100 тисяч визначень. Тому і не дивно, говорить працівниця читального залу обласної бібліотеки Оксана Ємець, що саме ці видання і користуються найбільшою популярністю.

/Оксана Ємець, працівниця читального залу Полтавської обласної бібліотеки ім.І.П.Котляревського

Найпоширеніші це, звичайно, великий тлумачний словник. Дуже беруть, класика жанру, це великий тлумачний словник і словник української мови в 11 томах, словник української мови Грінченка./

Сьогодні ж, продовжує Оксана Ємець, словник Памво Беринди застосовується лише спеціалістами. Час не стоїть на місці, говорить жінка, і технології впливають як на життя людини, так і на необхідні їй речі.

Все частіше за потреби ми звертаємося не до традиційних друкованих словників, а до їх електронних побратимів./

Взявши зі словника 17 століття визначення «портер», ми вирішили запитати у полтавців: чи знають вони що це чаша або келих? Виявилося: жителі міста не знайомі з церковнослов'янською мовою. Та незнання таких слів люди компенсували за рахунок своїх неординарних підходів.

/Бліци:

- Ну, не знаю. Щось пов'язано з рухом.

- Можливо, якась фірма з виготовлення посуду. Ні?

- Подумати треба, портер. Це щось пов'язане... Чув таке слово, але не можу і сказати.

- Є така порода собак портер теж.

- Якийсь посуд, миття для посуду./

Взагалі ж найважливішим типом лінгвістичного словника, відзначає працівниця читального залу, є тлумачний словник. Саме він містить слова з поясненням їх значень, граматичної та стилістичною характеристикою. А сьогодні, наголошує Оксана Ємець, це надзвичайно актуально. Адже далеко не всі вміють грамотно спілкуватися з оточуючими.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію