Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці нашого міста

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/9glRsuDRhWxnt

Сьогоднішня розповідь про вулицю Котляревського, де вперше на імперській території встановили пам'ятник неросійському письменнику. Відкриття монументу супроводжувалося великими урочистостями та стало однією із знакових події Полтави початку ХХ століття. Чим ще знаменна вулиця Котляревського, дізнавалися наші журналісти.

Вулиця Котляревського затишна та спокійна. Незважаючи на те, що вона розташована майже в самому центрі міста, тут немає жвавого руху. Утім так було не завжди. На початку ХІХ століття тут розташовувалися крамниці, торгові установи і велася активна торгівля. Тоді вуличка мала назву Протопопівська. Проте у 1908 році наближалася річниця перемоги у Полтавській битві. Місцева влада до цієї події вирішили перейменувати низку полтавських вулиць. Так на мапі Полтави з'явилося ім'я Івана Котляревського. Деякі будівлі того часу залишаються у Полтаві і сьогодні, але багатьох вже немає.

На початку вулиці Протопопівської, в районі сучасної 10 школи раніше знаходилася часовня. ЇЇ зведення присвячене пам'яті імператора Олександра ІІ. Розібрали споруду у 1936 році.

Забудова вулиці Котляревського, розповідає краєзнавець Валерій Волосков, була типовою для губернського містечка того часу.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

Для Полтави характерно те, що в нас мало великих будинків зі скла та бетону, тому вулиця, як і інші старі вулиця Полтави, вона має забудову низьку - два поверхи, один, три максимально поверхи./

Після перейменування вулиці постало питання і про встановлення пам'ятника на честь письменника.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець національної спілки краєзнавців України

Полтавська громадськість, яка хотіла вшанувати свого великого земляка різні варіанти розглядали, хотіли, щоб більш в центрі було округлої площі, десь там на Соборній площі./

Проте тодішня місцева влада обрала для пам'ятника Іванові Котляревському непримітну торгову вуличку, де 30 серпня 1903 року і з'явився бронзовий бюст письменника. Пам'ятник встановили на народні гроші. Його відкриття зібрало чимало видатних постатей. Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Олена Пчілка, Микола Кропивницький завітали до Полтави віддати шану творцю нової української літератури. До цієї події у крамницях навіть з'явилися парфуми «Наталка Полтавка», покупцям яких дарували книжечку з творами класика. Однак вулиця Котляревського містить ще один цікавий пам'ятний знак - пам'ятник Нескореним полтавчанам. У 1941 році у нашому місті діяла підпільна організація, до складу якої входила Ляля Убийвовк. Підпільники розповсюджували зведення рад інформбюро, допомагали військовополоненим, влаштовували диверсійні акти, за що у 1942 році були розтріляні німецько-фашистськими загарбниками.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію