Власники земельних паїв з 2012-го заробляють удвічі більше на передачі своєї землі в оренду

З початку 2012 року ставки орендної плати за користування земельними паями зросли завдяки рішенню уряду про збільшення нормативної оцінки землі. Це від 300 до 600 гривень за гектар. В планах – зробити цю суму ще вдвічі більшою, якщо підняти вартість оренди землі з трьох до 5% її вартості. А це – не менше 1000 гривень за гектар. Як розпоряджаються сьогодні жителі села своїми паями – в наступному матеріалі.

Як у богатиря на роздоріжжі, у селянина є три способи розпорядитися своїм паєм: продати, здати в оренду або обробляти самому. Олександр Мазур – пенсіонер. У минулому – агроном і землевпорядник. До свого паю поставився по-господарськи.

/Олександр Мазур, пенсіонер

Два гектари віддав в оренду. Тому товаришу, який тут займається сільським господарством. Ну а пойма і сад залишаються без діла/

Таких як Олександр Петрович в його селі ще близько сорока. Майже стільки ж людей свою землю продали, натомість отримали гроші і статус безземельних селян. Решта 4000 жителів Рубежівки прийняли рішення нічого не змінювати.

/Михайло Рябчун, голова Михайлівсько-Рубежівської сільради (Київська обл.)

Люди бояться йти, тому що потрібно витратить кошти, а невідомо, який буде результат/

Гроші потрібно витратити на оцінку сьогоднішньої вартості паю та оформлення документів, для подальшої здачі в оренду. Головний лікар Рубежівської лікарні Ольга Федорівна вирішила у складний процес не вплутуватися, але й продавати землю не хоче.

/Ольга Кравець, головний лікар Михайлівсько-Рубежівської лікарні (Київська обл.)

Я просто про це не думала, про це не стояло так питання, наприклад, як в майбутньому, в подальшому поступить з землею/

Зараз за два гектари Олександр Мазур отримує 1000 гривень. Якщо орендну плату піднімуть до 5% від вартості паю, це його приємно здивує, принесе суму вдвічі більшу. Однак, говорить, є проблемні питання – йому за землю прикро.

/Олександр Мазур, пенсіонер

Дуже багато землі гуляє. Люди і в оренду не здали, і самі не обробляють. Той не хоче, той не осилив, тому ціна не підходить, нашо воно йому. Зараз в основному людям треба живі гроші/

У період кризи ціна на землю впала, свої паї люди тримають до кращих часів. Зате вартість оренди обіцяє вирости. А ще селяни зможуть брати кредити. Як результат – в селі жити вигідно. Так вважає Наталя Геращенко, яка повернулася після медуніверситету з Києва до Рубежівки. Вона працює рентгенологом. І носить гордий титул землевласниці.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію