Цикл «Вулиці Полтави»: вулиця Леніна

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/a5G-oGV4gNTFw

Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці нашого міста. Сьогоднішня історія – про одну з центральних вулиць Полтави, названу на честь Володимира Леніна. Сьогодні багато розмов точиться навколо неї: перейменовувати чи ні? Це питання залишається відкритим. А от що знаходилося на вулиці Леніна до революції та які назви вона мала раніше, дізнавалися наші журналісти.

Щонайменше чотири з половиною тисячі вулиць по всій країні носять ім'я Володимира Леніна. Одразу після смерті вождя Жовтневої революції у Радянському Союзі почали перейменовувати вулиці на його честь. У Полтаві Леніну відвели одну з центральних дорожніх артерій міста. Раніше вона мала кілька відрізків. Перший – від перетину з вулицею Фрунзе до теперішнього пам'ятника Леніну. Ця частина мала назву Малопетровська. Від площі Леніна до Пролетарської вела Новомиколаївська вулиця. Свою назву вона отримала від Миколаївської церкви, яка знаходилася недалеко.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею

Більша частина вулиці та власне вся частина оця пролягала так званим Мазурівським яром. А Мазурівський яр був таким розділом між так званою Старою Полтавською фортецею і Новою Полтавською фортецею/

Та це – не єдина особливість колишньої Новомиколаївської вулиці.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею

Ця частина вулиці для полтавців дорога ще й тим, що саме під цією частиною зараз у трубах протікає маленька річечка Лтава, яка, за деякими даними, дала назву і нашому місту/

А третя частина вулиці Леніна – від перетину з Пролетарською і до самої річки Ворскли – раніше називалася Різдвяною. Ім'я своє отримала завдяки церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Цю будівлю знесли у 1931 році. Довгий час на місці колишньої церкви існував так званий «сотий магазин». Закінчувалася вулиця кінно-ярмарковим майданом. У 1853 році до Полтави перевели з Ромен Іллінський ярмарок. Спочатку в середині липня проходив кінно-ярмарковий етап. Саме там на площі біля Ворскли продавали худобу, різні продукти сільського господарства. А через два тижні починався червонорядний етап. Тоді вже на ярмарку продавали продукти мануфактури. Відбувалося це вже в торгових рядах на горі.

У роки Великої Вітчизняної війни вулиця Леніна дуже постраждала. Чимало будинків не вдалося відновити у тому вигляді, який вони мали до 1941 року. Один із таких – колишній готель «Європейський», який розташовувався ліворуч від пам'ятника Миколі Гоголю. Ще один готель «Континенталь» знаходився навпроти нинішнього пам'ятника Іванові Котляревському. Приміщення сучасного кооперативного технікуму раніше належало взуттєвому магазину Серафіми Токарєвої. Помітне місце на мапі старої Полтави займав млин Давида Молдавського. Зараз на цій території – млинкомбінат. На сучасній вулиці Леніна знаходяться пам'ятники Іванові Котляревському, Миколі Гоголю, Марусі Чурай та, безумовно, пам'ятник самому Володимиру Іллічу.

/Крістіна Брігіда, журналіст

Довгий час на цьому місці існувала земляна піраміда, на якій квітами було викладено профіль Леніна. Пізніше встановили пам'ятник, до 90-ої річниці від Дня народження вождя/

Безперечні окраси вулиці Леніна – Театр імені Миколи Гоголя та обласна бібліотека. Полтавці говорять: на вулиці Леніна бувають часто, полюбляють прогулюватися нею у вільний час.

/Бліци

- Сама вулиця прекрасна. Наше місто – красива Полтава. Пам'ятник Леніну підтверджує вулицю Леніна

- Мені всім подобається наша дорога Полтава, її зелень, її визначні місця

- Усі будівлі тут знамениті

- Буваю часто

- А що відвідуєте?

- Магазини

- Бібліотеку, магазини, Дім побуту, аптеку та все інше/

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію