Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці Полтави

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/fGEZbZIWgNTGJ

Сьогоднішня історія – про колишню Колонійську, нинішню вулицю Сковороди. Зараз у багатьох вона асоціюється зі студентським містечком аграрної академії, раніше на ній розташовувалася німецька колонія. Більше про історію вулиці знає Крістіна Брігіда.

Вулиця, названа на честь українського філософа Григорія Савича Сковорди, починається від Майдану Незалежності та стадіону «Ворскла» і тягнеться майже на кілометр до схилів яру та вулиці Лютого. З'явилася вона на початку XIX століття і мала зовсім інше найменування.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

Старовинна назва цієї вулиці Колонійська. Справа в тому, що на початку XX століття для організації російської армії сукна були запрошені в Росію німці-ремісники. І от саме так у 1802 році у Полтаві на запрошення князя Куракіна, тодішнього губернатора, у Полтаві з’явилося 240 осіб німців/

Для німців, які мали навички із виготовлення сукна, виділили окрему ділянку у північно-західній частині міста. Німецькі ремісники, розповідає Валерій Волосков, жили там за своїм звичним розпорядком: не пили, не лаялися, у неділю ходили до кірхи, яка знаходилася недалеко. Окрім Колонійської, з'явилися Фабрикантська вулиця та Суконний провулок. У 1920 році вулицю перейменували на честь німецького революціонера Лассаля. А з 1972 вона отримала вже звичну назву Сковороди. У своїй забудові вулиця й досьогодні зберігає архітектуру кінця ХІХ століття. Двісті років тому вона мала духовне призначення, оскільки на ній розташовувалися Школа півчих при Хрестовоздвиженському монастирі, Полтавське єпархіальне училище, Полтавська духовна семінарія. Зараз у будівлі останньої знаходиться Полтавська державна аграрна академія. Учнями та викладачами колишньої духовної семінарії було чимало видатних діячів різних часів. Одним із її вихованців став і Симон Петлюра, який навчався там з 1895 по 1901 рік.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

У цій семінарії викладав письменник Іван Нечуй-Левицький. Там у цій семінарії був учнем Филип Капельгородський, відомий письменник. Там викладав музику Гордій Гладкий, автор мелодії до заповіту Шевченкового. Там Григорій Маркевич, відомий полтавський видавець вчився/

У будинку на сучасній вулиці Сковороди пройшли останні дні життя відомого у всьому світі математика Михайла Остроградського.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію