Майже 19% українських пенсіонерів перебувають за межею бідності

Такі дані наводить Київський інститут соціології після опитування населення похилого віку. Чи зміниться ситуація в поточному році, дізнавалися наші кореспонденти.

Алла Аронівна – корінна полтавка. Як і більшість пенсіонерів, пані Алла нарікає на низьку пенсію, яку їй нарахували за багаторічний трудовий стаж. Говорить: вистачає тільки на найнеобхідніші речі.

/Алла Чуприна, пенсіонерка

В основному вистачає на їжу. І то, це все так дуже скромно. Нічого собі зайвого не дозволяємо. Дуже багато грошей йде на ліки. В мене чоловік хворий, він після операції. І ліки, як всім відомо, дуже дорогі/

Пані Алла закінчила Полтавський інженерно-будівельний інститут і все життя віддала саме професії інженера. 22 роки перед пенсією Алла Аронівна працювала начальником відділу капітального будівництва у ВАТ «Полтавагаз», де займалася побудовою газових мереж у Полтавській області. Тоді, наголошує, життя було стабільніше, а сьогодні – все змінилося.

/Алла Чуприна, пенсіонерка

Оклад ніби був непоганий в ті часи, але нарахували пенсію, навіть не знаю, за яким принципом, ну отримуємо ми постійно мінімальну пенсію. Заощаджувати нема з чого. Ну трошки я підробляю, це велика допомога/

За даними Міжнародної організації економічної співпраці і розвитку, серед 30 країн з найбільшою кількістю людей, старших 60 років, в Україні найнижча середня пенсія – 156 американських доларів, що складає 1250 гривень. Очолюють цей список країни північної Європи: Нідерланди – близько 4 тисяч та Данія – майже 4,5 тисячі доларів. Це близько 36 тисяч гривень.

Що ж до полтавських пенсіонерів, на них, кажуть фахівці, в цьому році чекає... підвищення пенсії.

/Валерій Руденко, начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

Органи пенсійного фонду активно працюють над підготовкою виплати відомостей із збільшенеми розмірами пенсій, починаючи з 1 квітня поточного року. В Полтаві це торкнеться майже 83% всіх пенсіонерів, які отримують пенсію в межах менше прожиткового мінімуму/

Прожитковий мінімум – показник соціального базового стандарту, який зростає щоквартально, продовжує Валерій Руденко. Оскільки прожитковий мінімум і мінімальна пенсія – аналогічні поняття, відповідним чином зростає і пенсія. Так з 1 квітня поточного року, наголошує очільник Пенсійного фонду, прожитковий мінімум збільшиться з 822 гривень до 838. Але це – не останні виплати, які отримають пенсіонери.

/Валерій Руденко, начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

Це не останнє підвищення. Воно планується практично щоквартально, ще в кінці липня. І до кінця року показник повинен зрости до 864 гривень. Органи пенсійного фонду зараз доводить багато працювати в плані аналітичному, фінансовому, технічному для того, щоб підготувати необхідні кошти і документи/

Але навіть ці доплати, говорить Алла Аронівна, суттєво не вплинуть на рівень життя пенсіонерів. Це підтверджують й в Інституті демографії і соціальних досліджень України: кожен п'ятий пенсіонер живе за межею бідності. Саме це змушує останніх працювати і після виходу на заслужений відпочинок. Але таких всього 20%. Більшості роботодавці просто відмовляють в отриманні місця. Пані Аллі пощастило: вона знайшла можливість додаткового заробітку. А от питання, як вижити іншим 80% відсоткам пенсіонерів, залишається відкритим.

Стрічка новин