У Галереї мистецтв презентували приватну колекцію японських ляльок

Цікава і загадкова для європейського народу й культура Сходу. Познайомити полтавців з традиціями Країни сонця, що сходить, вирішив Олексій Нужний, який у Галереї мистецтв представив свою колекцію японських ляльок.

Японію називають «Країною 10 тисяч ляльок» невипадково. У Країні сонця, що сходить, їхніх традиційних видів налічується близько 20. 10 із них представлені в колекції Олексія Нужного, яка має майже 100 екзеплярів. Це вже друга виставка збірки японських ляльок колекціонера. Із місцем її проведення Олексій Нужний не вагався. Вирішив влаштувати виставку у рідному місті Полтаві, хоча вже близько 15 років не проживає тут.

/Ольга Курчакова, директор Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка

Експозиція, яка сьогодні представлена у нашому музеї, унікальна не тільки тим, що це - лялька, унікальна тим, що це - культура Сходу, який для нас залишається загадковим досьогодні/

Олексій Нужний говорить: займатися колекціонуванням традиційних японських ляльок почав відносно недавно.

/Олексій Нужний, колекціонер

Саме збирання та ідея колекціонування ляльок почалася з народження доньки і саме з ляльок Хіна, які даруються на Хіна-Мацурі/

Хіна-Мацурі – це День Дівчат, який святкується в Японії 3 березня. Цього дня дівчата одягають кімоно, ходять одна до одної в гості та виставляють свої ляльки. Пан Олексій говорить: через відсутність достатньої інформації сьогодні мало хто займається колекціонування японських ляльок.

Він же невипадково захопився саме східною культурою.

/Олексій Нужний, колекціонер

Мій прадід був учасником російсько-японської війни 1904-1905 рр. При обороні порта Тура потрапив у полон, близько півтора року був у полоні в Японії. Йому дуже сподобалася ця країна, їхня культура/

Японською мовою лялька звучить як «нінгьо», що дослівно перекладається як «людська форма». Більшість ляльок, представлених на виставці, зображають реальних або міфічних персонажів. Тут можна побачити і ляльок-воїнів, і так званих «палацових ляльок». Більшість із них датуються першою половиною 20 століття, хоча є й більш старіші екземпляри.

Директор Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка Ольга Курчакова вважає: знання європейців про східну культуру досить обмежені.

/Ольга Курчакова, директор Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка

Ця лялька, яка представлена сьогодні в експозиції, дає дуже широке уявлення про традиції японської культури, традиції японського народу, навіть про населення його. Я думаю, що цікавим буде для кожного, хто прийде сюди, провести аналогії, знайти паралелі між культурою такої далекої і незрозумілої нам країни і культурою нашою/

Лялька в традиції кожного народу, продовжує Ольга Курчакова, відіграє особливе значення. Перш за все, вона є оберегом і призначена більше до спогляданння, ніж до гри.

Крістіна Брігіда

Стрічка новин