Сьогодні розпочинається Масляна

Для людей віруючих – це нагода підготуватися до найсуворішого посту, для гурманів – поласувати головною стравою із різними начинками – млинцями. Більше про історію свята, традиції полтавців і поради кухарів дізнавалася Крістіна Криженко.

Масляна, за народними звичаями, носила кілька назв: Сиропусний тиждень, Пущення, Загальниця, Ніжкові заговини, Колодій тощо. Структурно свято ділиться на три основні частини: зустрічний «переломний» понеділок, «широкий» четвер та «прощальна» неділя.

Основою обрядовою стравою Масляної були вареники з сиром, які вживалися з маслом чи сметаною. Виготовляли також гречані млинці, заправлені смальцем. Ними частували протягом усього тижня. Раніше Масляна вважалася суто жіночим святом, тож у різних регіонах були свої традиції відзначення кожного із 7-ми днів. До кожного дня тижня були приурочені певні заходи. Понеділок розпочинав загальну феєрію-карнавал. Цього дня пеклися перші млинці. До речі, перший млинець - свого роду символ сонця, спечений цього тижня, призначається для поминання померлих. Іноді цей млинець віддають жебракам, щоб і вони поминали померлих близьких людей.

Вівторок дарував іще одну забаву - катання на санчатках з гірок (для малечі та простого люду) або ж на санях. У середу – «ласунка». Зять запрошувався до тещі на млинці. На «широкий» четвер влаштовувалися молодецькі забави: кулачні бої «стінка на стінку», взяття снігової фортеці.

У п'ятницю знов організовувалися тещині вечорниці. Найцікавіше відзначали останній день Масляної – Сиропусну або Чорну неділю, Масне пущення. У різних регіонах були свої обряди й дійства. Традиційно для нас, наприклад, у неділю сусіди й родичі обходили одне одного й просили пробачення за образи. Вважалося, що саме в цей день має відбутися страшний суд, а тому годилося помиритися з тими, хто на цьому світі. Люди готувалися до найдовшого і, найсуворішого – Великого посту, а тому казали: «Масляна, Масляна, яка ти мала, – якби ж тебе сім неділь, а посту одна». Нині – забав менше, однак основні традиції частування, розповідають опитані нами полтавці, у їх родинах збереглись.

/Бліци

- Будемо святкувати. Це я полюбляв іще із молодості. Оскільки масляна, треба і побільше масла ж їсти?

- Знаю, що млинці потрібно пекти

- Млинці смажимо

- Масляна - це свято іще із прадавніх часів, коли пекли млинці, частували. Тут потрібно не тільки м'ясо їсти, але і молочне. А потім - прощати всі гріхи

- Раз таке свято - потрібно відзначати, а головне - щоб ніхто не хворів

- Млинці будемо пекти, як і усі, а у неділю - відзначати

- Із дитинства - ходили у парк «Перемога», їли млинці, це все іще дома відзначали, коли бабусі були/

Не залишаються остронь масляної і у ресторанах міста. Тут із самого ранку – приготування млинців. Стопками, рум'яні чекають начинки. Аби млинці вийшли як-то кажуть «на славу», діляться досвідом кухарі, слід пам'ятати головні правила успіху.

/Костянтин, кухар готельно-ресторанного комплексу «Палаццо»

Найголовніше - це робити із якісних продуктів. І тоді все вийде гарно/

Начинок нині, продовжує Костятнин, – просто незлічити. Від традиційної м'ясної чи творожної до останніх новинок – фруктових міксів. У фаворі не перший рік, стверджують тутешні кухарі, – із грибами, куркою і яблуками. До останньої начинки, головне, не забути додати кориці. Аромат вийде просто незрівнянним. Плюс не слід забувати і про гідне оформлення страви.

/Костянтин, кухар готельно-ресторанного комплексу «Палаццо»

Можна робити звичайні, можна вузликами, можна трубочками - все залежить від уяви кухаря/

Майстри кулінарної справи - кухарі - пропонують по-справжньому дизайнерське рішення головного атрибуту масляної. Ті, хто цінує домашній затишок, печуть млинці вдома. Якщо ж ви хочете відсвяткувати масляну по-повній - смачного. Головне, не забувати порад лікаря - не зловживати і не переїдати.

Стрічка новин