19 лютого 1992 року Постановою Верховної Ради України тризуб було затверджено Малим гербом

Символ тризуба, який зараз використовується в усіх державних установах, на українських землях відомий вже більше чотирьох тисяч років. Про його історію дізнавалися наші журналісти.

Державний герб України – один із чотирьох її офіційних символів поряд з прапором, гімном і Конституцією. Він складається з Малого і Великого гербів. Наразі використовується лише Малий герб – тризуб, що був затверджений 19 лютого 1992 року. Великий герб України існує лише у вигляді законопроекту.

Тризуб же своїм корянням сягає у глибоку давнину. За матеріалами підручників з історії, одне з перших зображень тризуба на нашій території зафіксоване на кам'яній застібці періоду Трипільської культури близько третього-четвертого тисячоліття до нашої ери. Пізніше зображення тризуба можна зустріти за часів правління київських князів у десятому- тринадцятому століттях.

/Наталія Кузьменко, працівник Полтавського Краєзнавчого музею

Ми можемо побачити тризуб в якості знаків князів Рюриковичів, і згодом, пізніше, як особисті знаки самого Володимира Святославовича. Ми їх бачимо як на печатках, так і на монетах/

Пані Наталія говорить, що при відродженні державності України у 1917 році тризуб прийняли за державний герб Української Народної Республіки. Як герб Української Держави тризуб залишився і за Гетьманату у 1918 році, а далі – й за Директорії до 1920 року. В наступні десятиліття тризуб канув у забуття.

/Наталія Кузьменко, працівник Полтавського Краєзнавчого музею

Радянська влада не використовувала тризуб як символ державності. Навпаки, це був символ, який зображувався лише в сатиричних, критичних, карикатурних зображеннях. Зараз тризуб використовується у якості державного символа, тобто, Малого герба України/

Сьогодні зображення тризуба можна зустріти на різноманітних державних документах, печатках, бланках, на грошових та поштових знаках. А сам символ тризуба викликає безліч суперечностей серед дослідників. За словами музейних працівників, дехто вбачає в тризубі відтворення форм верхньої частини скіпетра скіфських царів, зображення корони, тобто предметів, що символізують державну владу. Інші дослідники вважають, що тризуб нагадує обриси птаха, уособлюючи норманського сокола або голуба Святого Духа. Значна частина фахівців припускає, що цей символ – емблема, пов'язана з необхідними для життя предметами: якорем, сокирою, прапором, рибальським знаряддям, луком зі стрілою чи колоском.

Юлія Іващенко

Стрічка новин