Сьогодні у світі святкують День бабака

Від того, побачить бабак свою тінь сьогодні, чи ні, залежить, ранньою буде весна, чи зима затримається у своїх правах. В Америці, Канаді та багатьох країнах світу, серед яких – і Україна, сьогодні відзначається День Бабака.

Коріння традиції визначення погоди за поведінкою тварин притаманне культурам багатьох народів світу. Схожі традиції на День бабака в Європі сягають сивої давнини. Так, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. Древні римляни будували свій метеорологічний прогноз на поведінці розбудженого їжака, який бачив чи не бачив свою тінь і відповідно реагував. У Німеччині роль їжака відігравав борсук. Вихідці з Німеччини завезли цю традицію до США. Але роль «головного метеоролога» в Америці перейшла до бабака, бо їжаки та борсуки там не дуже поширені. Це свято в Америці вже відзначається більше 100 років, а всесвітньої відомості цей день набув завдяки однойменному фільму.

Свій бабак є і в Україні. Тимко вже не перший рік робить прогнози стосовно зміни сезону. Напророчив Тимко в цьому році українцям довгу, затяжну весну. Люди до бабакових прозрінь ставляться по-різному.

/Бліци

– Це просто люди придумали, та й усе. Весна покаже, коли вона почнеться

– Вірю. Він скільки раз правильно передбачував

– Я не вірю, я ні в що таке не вірю

– Це право кожного, можна й повірити, чому ні/

Та й про сам факт свята чули далеко не всі.

/Бліци

– Це дуже класна традиція, тому треба її святкувати

– Такі свята треба відмічати, правда, я не знаю, що в цей день робить/

Ті ж, хто вірять прогнозам Тимка, вже зараз чекають на весну.

/Бліци

– Дуже чекаю на весну

– Дуже чекаю на весну і дуже сподіваюся, що вона настане за календарним планом 1 березня

– Весни не буде, буде завжди – 25/

Філософи факт того, що люди вірять в подібні речі, пояснюють вічним очікуванням людини на краще майбутнє.

/Ігор Загребельний, філософ-практик

Кожна людина чогось очікує. Загалом людина – істота із вічності, а в часі ми тимчасові гості. Кожна людина живе в очікуванні вічності. Є певний символізм в тому, що людина чекає на весну. Адже весна – це символ початку, відродження. Тому це очікування є певним архетипом, що послужив втіленню в реальність вірувань та вірувань/

Таких в українській традиції є сотні, але жодна з них, говорить краєзнавець Ростислав Шевченко, не пов'язана з пробудженням бабака.

/Ростислав Шевченко, краєзнавець

Їх було дуже багато, і по тому, як пташки прилітають, і по тому, як зерно себе поводить, і як картопля. Їх дуже багато/

То ж вірите ви в повір'я, чи довіряєте бабаку, до речі, за статистикою, його прогнози справджуються в менше, ніж половині випадків, але те, що рано чи пізно весна прийде, ви можете бути певні.

Стрічка новин