Україна знову востаннє може перейти на літній час

Наприкінці січня Міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога заявив, що цього року Україна ймовірно перейде на літній час. Це зумовлено тим, що наша країна прийматиме чемпіонат Європи з футболу і для зручності іноземців необхідне переведення годинників на літній час. А вже восени цього року ми востаннє переведемо стрілки на годину назад. Що з цього приводу думають полтавці і що радять експерти, знають наші журналісти.

Уже вкотре переведення годинників на літній чи зимовий час провокує запеклі суперечки як серед вищих ешелонів влади, так і серед звичайних українців. Упровадження літнього часу зумовлене традицією значно зміщувати час сну відносно темного часу доби: людина прокидається зазвичай на початку світлового дня або невдовзі перед світанком, а лягає спати значно пізніше, ніж заходить Сонце. Зсунувши влітку час людської активності на годину назад, українці отримують додаткове світло ввечері, а отже, відбувається економія електроенергії.

Цього року є вірогідність восени перевести годинники востаннє і залишити зимовий час назавжди. Українці могли вже з жовтня минулого року жити лише за зимовим часом. Але через футбольний чемпіонат можливе скасування переходу на літній/зимовий час переноситься на осінь 2012.

Лікарі кажуть, що переведення годинників навіть на один оберт позначається на здоров'ї людей із серцево-судинними захворюваннями.

/Любомир Ткач, лікар станції швидкої допомоги

Відносно зміни часу і організму людини є таке поняття, як адаптація. Воно найбільш актуальне для осіб, схильних до серцево-судинних захворювань, тобто гіпертоніків, людей з порушенням ритму. Переведення годинників навіть на годину вперед чи назад змінює біоритм і це часто призводить до погіршення перебігу захворювання/

А от вчені-астрономи говорять, що літній час не відповідає астрономічному, а зимовий збігається з київським сонячним (12 година дня наступає, коли сонце в зеніті).

Полтавці ж сходяться на думці, що переведення годинників навесні та восени взагалі слід скасувати.

/Бліци

- Моя думка така, щоб залишити так, як є. Щоб уже його ні туди, ні сюди. А то так: тільки звик до одного, потрібно перелаштовувати організм до другого часу.

- Взагалі вважаю, що недоцільно це робити. Тому що збивається ритм біологічний людей, особливо дітей.

- Ви знаєте, як вам сказать, от якщо взяти сільську місцевість: звик корову доїти в один час, а потім на дві години відміняється. А тварина звикла до одного. Тому я вважаю, це неправильно.

- На мою думку, не потрібне, тому що багато хто працює і він звикає до цього часу. Вставати рано потрібно, змінювати графік, змінюється психологічний стан людини/

Щодо того, який час, зимовий чи літній, необхідно залишити, думки полтавців розділилися.

/Бліци

- Коли як виходить... Зараз вечір дуже довгий, рано починається. Краще той час, який був раніше, коли вранці світліше, щоб зранку починати роботу раніше, ніж пізніше.

- Не знаю. Мені, якщо чесно, все одно.

- Мене влаштовує такий, як зараз. Я вважаю, що це нормально. Зимовий час/

Літній час застосовують у майже сімдесятьох країнах світу. Навесні та восени практично усі європейські держави переводять час. Минулого року відмовилися переводити стрілки годинників росіяни та білоруси.

Стрічка новин