Підприємці-спрощенці платитимуть по максимуму

Так вирішили депутати міста на 18-й, позачерговій сесії міськради 6-го скликання. Згідно зі спрощеною системою оподаткування, підприємці із так званих першої і другої груп платитимуть відповідно по 10 і 20% від мінімальної зарплати щомісяця.

Добре це чи погано буде для міського бюджету, податківці доки не прогнозують, а ось риночникам точно на перші два місяці року слід буде сильніше затягти паски. Тему продовжують наші журналісти.

Порядок денний позачергової, 18-ї сесії міськради 6-го скликання – надто стислий: два основних і одне додаткове питання. Ключове – внесення змін до рішення однієї із сесій «Про встановлення місцевих податків і зборів». Тут мова йде про спрощену систему оподаткування, згідно з якої так званих «спрощенців» ділять на 4 категорії. Перша – із річним доходом до 150-ти тисяч без найманих працівників. Друга – до 10-ти, а третя – до 20-ти працюючих із доходами за рік один і три мільйона відповідно. Четверта – юридичні особи із доходоми до 5-ти млн. і не більше 50-ти працівників. Для перших двох груп ставки мають визначати органи місцевого самоврядування, у Полтаві – сесія міської ради.

/Тетяна Чумак, начальник бюджетно-фінансового управління Полтавського МВК

Пропонується затвердити ставки єдиного податку у наступних розмірах: для фізичних осіб-підприємців із розрахунку на один календарний місяць - для 1-ї категорії - 10% розміру мінімальної зарплати, для 2-ї - 20% розміру мінімальної зарплати. Для 3-ї і 4-ї в розмірі 3% доходу у разі сплати ПДВ і 5% без сплати цього податку/

І одразу – до обговорень. Представники ВО «Батьківщина» – загалом проти встановлення таких ставок на максимальному рівні.

/Любов Шайдур, депутат Полтавської міської ради

Це іще більше вдарить по малому бізнесу, призведе до закриття підприємницької діяльності. Раді підприємців та депутатської комісії з питань сприяння підприємницькій діяльності та інвестицій у минулому скликанні, незважаючи на тиск податкової, вдавалось утримувати без змін ставки єдиного податку. І це ж - не одне навантаження на гаманець підприємців/

Опозиція називає проект рішення непідготовленим і певна: приймати його можна тільки, пропрацювавши пропозиції по кожній окремій групі, зважаючи не тільки на річний дохід, але і на сам вид діяльності підприємців.

/Олександр Шамота, депутат Полтавської міської ради, Фронт Змін.

Ми таким рішенням будемо заганяти увесь більш-менш легальний бізнес у глибоку тінь. Згідно з даними програми соціально-економічного розвитку, яку ми з вами приймали на минулій сесії, у нас не відбувається збільшення кількості підприємців – десь 30 тисяч як було, так і залишається. Тож і дохід відповідно зростати не буде, якщо не зменшуватись/

Фахівці не відкидають: є ті, хто буде у «плюсі», але найбільше постраждають саме риночники. Замість суми у близько 75 грн сплачуватимуть 107.

/В'ячеслав Скрябін, голова профспілки підприємців ринків м.Полтави

Ми викидаємо частину людей просто на вулицю - вони не зможуть працювати і самі себе забезпечувати. Законодавець, коли передбачав такі ставки податку, розраховував, що максимальні ставки податку будуть прийняті в містах-мільйонерах, таких як Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ. Бо не можна рівняти ринки полтавські із ринками такими як Барабашово/

В'ячеслав Скрябін говорить: готувалися мітингувати під стінами міської ради, проте не пішли на мітинг лише тому, що хотіли поспілкуватись не в колі протистоянь, а на рівні діалогу і запропонувати своє бачення розмірів ставок.

/В'ячеслав Скрябін, голова профспілки підприємців ринків м.Полтави

Ми би хотіли, щоб встановлена ставка була в межах від 4-х до 7%. Це - реально економічно обгрунтовані ціни/

Опозиція ж власне на сесії пропонувала для першої і другої груп 7 і 15% відповідно. Податківці наголошували на тому, що зволікати не слід.

/Віктор Книш, заступник начальника ДПІ у м. Полтаві

Якщо депутати не приймуть рішення по встановленню ставок, починаючи із січня місяця вони будуть обраховані по мінімуму: 1% для першої групи і 2% -для другої групи/

Потім: спірні питання, скільки втратить бюджет міста, в разі неприйняття максимальних ставок – озвучувався діапазон від 2 до 6-ти млн гривень. Податківці ж певні: про суми говорити зарано. До 25 січня – останнього дня подачі заявок від підприємців про перехід до нової спрощеної системи щось спрогнозувати неможливо.

/Віктор Книш, заступник начальника ДПІ у м. Полтаві

Ми не можемо, виходячи із тих сирих даних які у нас зараз є сказати, скільки грошей надходитиме. Це після того, як до 25 січня всі принесуть заяви, ми їх опрацюємо. Вже потім можна буде змінювати рішення, закон це дозволяє/

Міський голова запропонував, більшістю голосів прийняли – на січень-лютий спрощенцям доведеться-таки платити по максимуму.

/Олександр Мамай, Полтавський міський голова

Для того, щоб хоч якимось чином наповнювати бюджет, приймаємо таке рішення. До 1 лютого податкова нам надає інформацію про те, скільки зареєструвалось підприємців. Аналіз ми зробимо за 10 хвилин на першій же депутатській комісії і приймемо ріення, що робити далі/

Потім варіантів, за словами мера, може бути 3. По-перше, переглянути ставки для окремих груп (тих, які найбільше постраждають), по-друге – знизити самі ставки, або залишити все по максимуму, як і є.

Крістіна Криженко

А на мерській прес-конференції говорили про наболіле: підвищення тарифів і інші питання. Серед неприємних новин: до недавно підвищених тарифів на квартплату цілком ймовірно, що скоро у Полтаві підвищать плату за проїзд у громадському транспорті.

/Олександр Мамай, Полтавський міський голова

Нам прийшло погодження із Мінфіну про тарифи для тролейбусів 1 грн.25 коп., для автобусів - 1 грн. 75 коп./

Серед інших транспортних змін – у пільговиків мер хоче забрати право на безкоштовний проїзд, а віддавати людям все у грошовому еквіваленті, у рамках профільної програми «Турбота» десь по 30 гривень на місяць. Аргументує таку пропозицію очільник міста двома моментами: по-перше, за його словами, полтавським кондукторам пред'являють багато так званих «липових» посвідчень. По-друге, на думку мера, користується правом на безкоштовний проїзд лише частина пільговиків. 30-40% пенсіонерів, за словами Олександра Мамая, взагалі не їздять у тролейбусах. Якщо ці гроші у кишенях полтавців – питання поки що віртуальне, то на практиці обіцяних 400 тисяч гривень на святкову ілюмінацію центральної частини міста таки цієї зими не витратили.

/Олександр Мамай, Полтавський міський голова

На ілюмінацію було витрачено 57 тис гривень, там іще підприємці допомогли десь близько 100, але не чотириста/

Якщо ж говорити про приємне, то гарні новини для водіїв – парковки у Полтаві безкоштовні, оскільки у місті немає спеціальних пристроїв(паркоматів). Коли і чи з'являться вони взагалі – іще невідомо, все покаже економічний ефект, якого ще ніхто не рахував.

Серед того, що має побачити у цьому році місто, – ремонт доріг. На нього від держави місто вже, за словами мера, випросило 11 мільйонів. Стільки ж, говорить Олександр Мамай, дасть нам Кабмін – на оновлення парку швидкої медичної допомоги.

Стрічка новин