З 13 на 14 січня українці зустрічають Старий Новий рік

Це свято, якого немає у Європі та Америці, та яке з розмахом споконвіку відзначають в країнах пострадянського простору. Більше про Щедрий вечір, або Меланку, народні звичаї та традиції святкування сучасних полтавців дізнавалася Альона В'язнікова.

13 лютого у народі відзначають Святий або Щедрий вечір. Цього ж дня Православна церква згадує преподобну Меланію, і всі разом зустрічають Новий рік за старим стилем. Відтак традицій, обрядів та звичаїв святкування цього дня є безліч.

Православна церква говорить, що увесь період новорічних святок та безпосередньо Святий вечір – це чудова нагода згадати про свої духовні обов'язки.

/о.Василій, священик

В період різдвяних свят православні повинні піклуватися про немічних, про хворих, літніх людей, які нас оточують, і справді допомагати, щоби вони з нами зустрічали Різдво Христове, Святий вечір, Хрещення і всі ті свята, які пов'язані з різдвяними традиціями/

У народі на зимові святки існувало безліч традицій та забобонів, пояснюють етнографи. Серед найрозповсюдженіших, безумовно, – багата кутя на столі та щедрівки, так званий «машкарад» із ряженими та козою. А ще цей вечір, за народними віруваннями, – можливість дізнатися свою долю.

/Наталія Сахно, молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу етнографії Краєзнавчого музею

В останній вечір перед Новим роком дівчата на Полтавщині займалися ворожінням. Сюди входило, наприклад, поширене на всій Україні кидання черевика через хату. Куди носок черевика покаже, туди дівчина вийде заміж/

Сни в новорічну ніч, продовжує знавець традицій, взагалі вважалися віщими і пророкували весь наступний рік. Ось тільки закінчувалися вони на світанку.

/Наталія Сахно, молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу етнографії Краєзнавчого музею

На Новий рік ще до схід сонця приходили хлопчики чи чоловіки, тому що за нашими слов'янським традиціями вважалося, що жінки в цей день приносять нещастя. На Полтавщині взагалі 14 числа вважалося, що жінки не повинні ходити в гості/

Пускати жінок, чи ні, що їсти та як вітати один одного, у кожного – свої традидиції, які споконвіку збереглися і в полтавських родинах.

/Бліци

- Ми святкуємо за старим звичаєм: вареники, ковбаски, святкуємо ми добре, у нас велика родина, з дітьми ходимо щедрувати - це обов'язково

- Вареники їсти, ковбасу, кашу і бажать всім всього найкращого

- Кутю варити, ходити щедрувати, вітати людей зі святом і бажати щастя і благополуччя в родині/

Гарна традиція на Старий Новий рік – дарувати подарунки. Цьогоріч фонд Андрія Матковського «Полтавського родина» не зрадив цьому звичаю: на Старий Новий рік, як і впродовж усіх зимових святкових днів, фонд тішив полтавців привітаннями і щедрими дарунками. Тішитиме і надалі, – впевнений голова фонду «Полтавська родина» Андрій Матковський, який чудово розуміє важливість християнських традицій, народних звичаїв та вірувань, адже і сам має родину, де ці традиції плекаються роками.

/Андрій Матковський, голова фонду «Полтавська родина»

Гарні чудові новорічні традиції: для мене Новий рік – це вареники з капустою. Обов'язково зі своїм молодшим сином, для нього це цікаво, а для мене – корисно, ми встаємо рано-вранці, посіваємо своїм сусідам, своїм друзям, це дуже цікаво і приємно. Дитина до цього готується, вивчає вірші. Ну і, звичайно, це свято ми зустрічаємо у колі наших близьких, друзів, хрещених, і з великим задоволення піднімаємо келихи за те, щоб все обов'язково виповнилося – те, про що ми мріяли в цьому Новому Році/

Та головне, продовжує Андрій Матковський, не лише у святкові дні, а й взагалі, – любов та повага у родині, вірні друзі та гарні наміри.

Альона В'язнікова

Святкували Щедрий вечір і у садибі Короленка.

/Людмила Василенко, начальник відділу соціально-культурної роботи Полтавського МЦССДСМ

До господи, до музею-садиби Короленка, завітала сьогодні молодь з особливими потребами, для якої ми і влаштували театралізоване дійство «Меланчині вечорниці»/

Традиції народного свята запрошеним гостям розповіли та демонстрували вихованці зразкової студії «ШОК» Малої академії мистецтв.

/Бліци

– Ми покажемо, як справляли Щедрий вечір у давнину, покажемо українські звичаї та обряди

– Ми будемо показувати, як в давнину вертеп, будемо водити козу, будемо співати щедрівок/

Окрім театралізованого дійства зі щедрівками, величальними піснями, жартівливими сценками, зіркою та козою на молодь чекали різноманітні розваги та конкурси із сюрпризами та подарунками для найактивніших учасників. А тим, хто втомився, можна було й перепочити за святковим столом із традиційними українськими варениками. Потішили гостей свята і духмяним короленківським чаєм.

Альона В'язнікова

Не забули привітати полтавців зі Старим Новим роком і члени районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина». Творити новорічні дива, кажуть, у них вже стало звичаєм.

/Максим Мидловець, заступник голови Київського районної організації ВО «Батьківщина»

У нас уже склалася традиція протягом останніх семи років, ми вітаємо дітей з новорічними святами. В основному ми вітаємо дітей, які найбільше цього потребують, це діти з малозабезпечених сімей, багатодітних, діти-сироти і діти-інваліди/

Цього року, продовжує пан Максим, вирішили привітати віддалені мікрорайони. Такій ініціативі мешканці приватного сектору по вулиці Балакіна дуже раді.

/Бліци

– Звичайно, сподобалось, на нашій вулиці ніколи нічого немає, а тут так гарно, людяно, затишно, стільки діток, всі веселі, дуже приємно, побільше б таких заходів

– Свято дуже гарне, дякуємо за такий гарний настрій для дітей, у нас тут такого не буває, дякуємо вам/

Та найбільше такому привітанню звичайно ж раді діти.

/Бліци

– Мені тут подобається, бо тут Дід Мороз дає подарунки

– Мені тут сподобалось, було весело, всі віршики розказували, Дід Мороз зі Снігуронькою були, дали подарунки

– Альбом, фломастери, цукерки, апельсини, яблука.../

В свою чергу за чудовий святковий настрій та подарунки маленькі мешканці подякували організаторам, Діду Морозу та Снігуроньці щедрівками й новорічними віршиками.

Традицію вітати мешканців Полтави зі святами та дарувати подарунки члени Полтавського осередку Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» обіцяють продовжувати і надалі.

Альона В'язнікова

Вже традиційно вітали колектив Студії «Місто» вихованці школи «Паросток». Святково вбрані, з різдвяною зіркою, козою і кращими народними оповідями.

Вчителі закладу говорять: і на студію, зокрема, прийшли із оновленою програмою. Певні: наш народ – мудрий, тож розповідати про його історію слід неодмінно.

/Олена Ульянич, вчитель укр.мови та літератури школи «Паросток»

Кожного року у нас нова команда, нова програма. І куди ми не приходимо, нам раді, це цікаво, це потрібно розповідати/

/Кароліна, учениця школи «Паросток»

Завдяки колядкам, щедрівкам ми повертаємось у той час, можемо дізнатися, як тоді колядували, – це цікаво/

Втім, не піснями єдиними. Малеча навіть знає всі секрети справжньої української кухні і радо ділиться ними.

/Кароліна, учениця школи «Паросток»

Потрібно все робити із душею, а не просто так, як схотілось. Тоді все вийде смачним/

Щедрівники переконують: їх підготовка – ретельна.Тож, поспілкувавшись таким чином, можна віртуально потрапити на кілька століть назад у звичайне українське село.

/Олена Ульянич, вчитель укр.мови та літератури школи «Паросток»

Стараємося вивчати за текстами, за тими оповідями, описами, які були/

І наостанок – встигли і поворожити. Циганка пообіцяла: в наступному році і на природі будемо частіше бувати, і подорожувати, і розумними будемо, і з гарним настроєм. У дар від телевізійників – солодощі.

Стрічка новин