Сьогодні, 14 грудня, – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Відзначають цю дату не так й давно, та за 6 років у планах проведення цього дня вже намітились певні традиції. Чому не зраджують полтавські чорнобильців та що їм псує цьогорічне свято, знає Віталій Артамонов.

14 грудня визначене Днем вшанування ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Указ про введення цього свята був підписаний Президентом Віктором Ющенком у 2006 році. Цей день прийнято вважати закінченням ліквідації, адже саме 14 грудня 1986 року в газеті «Правда» було надруковано повідомлення про закінчення введення в дію захисних споруд навколо Чорнобильської електростанції. В цей день покладають квіти до пам'ятників чорнобильцям та згадують тих, хто своїм здоров'ям і життям заплатив за ліквідацію. Ці події, говорять чорнобильці, ніколи не забудуться і ліквідатори пам'ятають найменші деталі цих подій.

/Станіслав Колодій, ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС

Наш загін в 3 роти, ми виконували спеціальні завдання на 3 енергоблоці. Проводили деактивацію вентиляційних шахт/

Але в цьому році День пам'яті, продовжують ліквідатори, зовсім не той. Настрій чорнобильцям псує ситуація, що склалася у сфері соціальних виплат. Тому, говорять, відзначати повноцінно вже не можуть.

/Юрій Шарімов, ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС

Ми ж не можемо святкувати, коли в нас забирають гроші і говорять: «Ми вас вітаємо, ми вам квіточки даруємо» – це не дуже гарно/

Але квіти до пам'ятника чорнобильцям ліквідатори все ж поклали. Начальник обласного управління Пенсійного фонду Полтавської області Валерій Руденко, який також прийшов на покладання до пам'ятника, говорить: не слід втрачати надію на можливість встановлення діалогу між чорнобильцями і владою, адже проблеми насправді існують не між ними, вони – на законодавчому рівні.

/Валерій Руденко, начальник обласного управління Пенсійного фонду Полтавської області

Це не зіткнення влади і чорнобильців, це зіткнення 2 законодавчих актів, що створили безлад у правовому полі і суд ситуацію не виправить. Він розглядає закон в межах наявного фінансового ресурсу, і вийти за його межі просто неможливо/

Незважаючи на ті труднощі, що є зараз, чорнобильці говорять: все ж таки в цей день вони обов'язково згадають тих, хто пройшов з ними через всі труднощі ліквідації найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття.

Віталій Артамонов

З-поміж шістсот п'ятдесяти тисяч учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС більшість була представлена українською стороною. Зокрема, це були українці, які проходили строкову службу, та пожежники. Велику роль в забезпеченні правопорядку в зоні відчуження та допомозі з евакуацією відіграли і представники правоохоронних органів. Саме цих, тепер вже ветеранів, в управлінні внутрішніх справ Полтавської області вітали з Днем вшанування ліквідаторів аварії на Чорнобильські АЕС. Слова вдячності міліціонери у відставці почули від представників обласної влади, та й самі ліквідатори пригадали і ті події, і своїх товаришів по службі. Ветерани говорять: ставленням нинішнього керівництва УМВС області до чорнобильців задоволені.

/Вікор Міщенко, полковник міліції у відставці

Жоден чорнобилець, який чи працює, чи на пенсії, не залишився без уваги цих керівників. По поліклініці УМВС виділений лікар, який гарно працює, толкова медсестра, яка підскаже, як себе вести, які ліки приймати, аби жити/

Після привітань і вручень подяк від керівництва ветерани ходою пройшлись до каплички та поклали квіти до пам'ятника міліціонерам, які загинули під час виконання свої службових обов'язків.

Стрічка новин