Підвищення акцизу на тютюнові вироби зменшує кількість паліїв і збільшує прибутки для держави

Такі результати глобального опитування дорослого населення щодо вживання тютюну подає Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну». Детальніше – у нашому сюжеті.

Після підняття акцизної ставки на тютюнові вироби у 2010 році та, відповідно, підвищення цін на тютюнові вироби кількість коштів, які отримала держава шляхом податкових зборів у 2011 році, склала 11,5 мільярдів гривень, що на 2 мільярда більше, ніж за відповідний період 2010 року. Це при тому, що виробництво сигарет у 2011 році зменшилось майже на 7%. Але Україна зупинилася на цьому. В порівнянні з іншими сусідніми країнами, такими як Молдова, Білорусія та Росія, де акциз на сигарети у 2011 році було підвищено, Україна цього не зробила. Отримані кошти не перевищують минулорічний показник, тоді як в сусідній Росії прибуток для держави від підвищення акцизу зріс на 28%. Хоча практика інших країн показує, що підвищення акцизного збору дає державі прибуток лише у тому разі, якщо рівень акцизного збору перевищуватиме рівень інфляції.

/Костянтин Красовський, завідуючий сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України

В 2011 році проводилась лише невелика індексація ставки акцизу, на рівні 1,5 %, тоді як рівень інфляції дорівнював практично 4%. Виходить, що протягом року цигарки у нас подешевшали/

Тому підвищення акцизного рівня на цигарки зможе суттєво наповнити державний бюджет та знизити рівень тютюнопаління в Україні. У всякому разі, європейська практика дає саме такі результати.

Стрічка новин